Aft nedir?

Aft nedir sorusunun cevabı ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Aft nedir ?
aft nedir ? Tedavisi nasıldır

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

 

Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

STRES
Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
YİYECEKLER

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
TRAVMA
Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.
DİŞ MACUNU
Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “sodyum lauryl sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
SİSTEMİK HASTALIKLAR
Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
DİĞER NEDENLER
B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Aft Nedir Nedavisi Nasıldır

aft nedir tedavisi nasıldır sorusuna vereceğimiz cevap ise en kısa vaziyette şu şekilde olmaktadır herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:
Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.

“2% hydrogen peroxide” solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
Yemeklerden önce aft bölgesine “xylocaine” solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
Aft üzerine uygulanacak “orabase”, “Gly-oxide”, “Cankaid”,”Ambesol” gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
“sucralfate” tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
Özellikle aftı başlangıç aşamasında “tetrasiklin” tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid “%0.1 lik triamcinalone” uygulanması ya da steroidli bir gargara “betamethasone syrup” ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
“Chlorhexadine” gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
“Tetrasiklin” şurup la hazırlanan 12,500 unite “nystatin”, 1.25 mg “diphenhydramine”, ve 0.25 mg/m “hydrocortisone” karışımı ‘shotgun’ solusyonu olarak kullanılabilir.

5 Yorumlar
 1. Erhan Gazi diyor

  bu bilgiler çok işime yaradı,

  3 ay önce sigarayı bıraktım ondan sonra bu aftlardan kurtulamadım. doktorlar gargara’dan başka bi şey yazmıyolar, sadece aft olmuş diyolar, sigarayı bıraktıktan sonra oldu diyorum alakası yok diyorlar. ama burda sebepler arasında sigara da yer almaktadır.

  teşekkür ederim.

 2. Şinasi diyor

  Ben yaklaşık 4 ay önce sigarayı bıraktım.O tarihten itibaren de ağzımda aftlar oluştu ve halen devam ediyor.Kullandığım çeşitli ilaç ve melhemler bu aftları iyileştiremedi.Sigarayı bıraktıktan sonra aft oluşabileceğine inanmaktayım..teşekkürler..

 3. yusuf özen diyor

  Sigarayı bırakalı tam 3 yıl oldu ve ağzımdaki alf ile 3 yıldır mücadele ettim. şimdi ise tam 3 yıl aradan sonra alfler kendiliğinden yok olmaya başladı. insandan insana değişiyormuş süre, dayanın. içmeyin, inadıma içmeyin. aft tedavisi için Pomad şeklinde ilaçlar var ve en büyük dostunuz. zararı yoktur. dilediğiniz kadar yaraya sürebilirsiniz. hemen iğileştirir. gene çıkar gene sürün. geçmiş olsun.

 4. Levent Şimşir diyor

  ağzımda sigarayı bıraktıktan 4 ay sonra aftlar çıkmaya başladı e çok acı veriyor çok bıktım artık inanılmaz acı veriyor bir deil iki deil 5 6 tane birden çıkıyor lütfen yardımcı olun

 5. Wizard diyor

  Sigarayı bırakalı yaklaşık olarak 1 ay kadar oluyor. Bıraktıktan yaklaşık olarak 1 hafta sonra aftlar çıkmaya başladı ilk çıkanlar hem küçüktü hem de çabuk iyileştiler çok acı da vermemişti ama geçenlerde irice bir aft çıktı ve yer itibariyle çok acı verdi şimdi o iyileşiyor fakat boğazımda bir yanma-ağrı başladı biraz araştırdım sanırım boğazda da görülebiliyormuş bu aftlar.Sanırım sigaraya tekrar başlıyacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.