Agız içi yaraları aft İyileştirmek

 

ağız içi yarası aft
ağız içi yarası aft

aft olarak tabir ettiğimiz ağız içi yaraları  İyileştirmek nasıl oluyor kısaca bundan bahsedeceğiz

ağız içi yaraları çoğu zaman birşeye duyarlılıktan ortaya çıkmaktadır örneğin fazla acı bile bu yaraların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir bu yaralar  kimi zamanda yanak içlerini ıssırmaktan  kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir bazen ağrılı ve acılı olmakla birlikte çoğu zaman kendiliğinden 3-4 gun içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir bu iyileşme sürecini hızladırmak için ne yapabiliriz buna bir göz atalım

ağız içi yara Aft tedavisi

ağzımızın içinde aft yani ağız yarası varsa bu durumdayken Aşırı sıcak,Asitli ve ağız içimizi tahriş edicek ve hassasiyeti arttıracak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız.

Yarım su bardağı suya 1 talı kaşığı tuz koyarak bu karışım ile günde 3 kez 2 şer dakika gargara yaparsak  ağız içimizdeki yaraların yani aft ların iyileşme sürecini  kendimiz hızlandırabiliriz.

Eczanelerde  bulunan ve antiseptik Gargara olarak bilinen ürünlerden alarak yine günde 2-3 kez kullanarak aft ların iyileşme sürecini arttırabiliriz. bu en kolay yöntem olarak görülmekle birlikte   antiseptik gargaraların fiyatları öyle pahalı değildir ortalama olarak  5 tl civarında evde hazırlayacağınız tuzlu sudan daha fazla etkilidir imkan varsa tuzlu su yerine antiseptik gargaralar tavsiye edilir.

Antiseptik gargaralar Aft ların iyileşmesine yardımcı olurken bir yandan da  antiseptik özelliği ile ağız içi hijyenimizin de korunmasında Faydalı olmaktadırlar ve  tüm eczanelerde Reçetesiz olarak satılmaktadırlar.

1 yorum
  1. melike diyor

    sıklıkla karşılaşıyoruz can sıkıcı olabiliyor bazen yazı için teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.