Bebek sağlığı için el temizliği oldukça mühim

bebek sağlığı
bebek sağlığı

KONYA –  hava değişimiyle beraber hastalık icra eden virüslerin çoğaldığını, bu virüslerin en oldukca, bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş evlatları ve bebekleri etkilediğini belirtti.

Kışın solunum sistemi ve gribal enfeksiyonlar başta olmak suretiyle çeşitli hastalıkların görülme sıklığının arttığını ifade eden Prof. Dr. Öz, evlatların en oldukca okul, kreş şeklinde kalabalık ortamlarda enfeksiyona yakalandığını söylemiş oldu.

Bebeklerin daha kırılgan vücut yapısına haiz bulunduğunu belirten Öz, pek oldukça ailenin, bebeklerinin bilhassa kışın oldukca sık hasta olmasından yakınma ettiğini kaydetti.

Bebeklerde hastalıkların önlenmesi ya da en aza indirilmesi için dikkat edilmesi gerek hissedilen en mühim şeyin hijyen bulunduğunu ifade eden Öz, şu şekilde konuştu:

bebek sağlığı

“Bebekler, minik çaplı enfeksiyonlardan bile derhal hasta olabilir. Enfeksiyonların büyük kısmı elle temasla bulaştığı için, bebeklerin bakımıyla ilgilenen kişiler ellerini sıkça yıkamalıdır. Bize gelen bebek hastalardan büyük bölümünün, ebeveynlerin ellerini yıkama mevzusunda yeterince dikkat göstermemesi sebebiyle hastalandığını tespit ediyoruz. Bu nedenle bebeğin bakımını icra eden kişilerin, bebekle temastan ilkin, bebeğin altını değiştirirken yada karnını doyururken ne olursa olsun ellerini yıkaması gerekir. Hijyen için yalnız ona bakan kişinin ellerinin yıkaması yetmez. Bebeğin yada çocuğun elleri de sıkça yıkanmalı yada eller kolonyalı mendille temizlenmelidir.”

Hasta eden virüslerin arttığı kış aylarında bebeğin soğuktan korunmasının da vücut direncinin düşmesini, hasta olmasını önleyeceğini kaydeden Öz, “Özellikle bebeklere başlarının üşümemesi için şapka giydirilmelidir. Bebeğin terleyip üşümesini önlemek için aşırı elbise giydirilmesinden kaçınılmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Öz, yetersiz beslenmenin de bebeklerin hasta olmasındaki başlıca etkenlerden olduğuna dikkati çekerek, şunları söylemiş oldu:
“Yetersiz beslenen bebek, sıhhatli beslenen bebeğe gore daha oldukca hasta olacaktır. Bebeklerin ve evlatların tüm gıdaları yeteri kadar alarak dengeli beslenmesine ehemmiyet verilmesi gerekir. Bu noktada anne sütü hastalıkların önlenmesinde ciddi rol oynamaktadır. 2 yaşına kadar emzirilen bebekler, süt ile beraber annelerinden enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandıracak maddeleri yeteri kadar aldıkları için daha azca hastalanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak bebekler kafi oranda anne sütüyle beslenmelidir.”

Bebeklerin ve evlatların hastalıktan korunmaları için aşıların da büyük yararı bulunduğunu belirten Öz, bebeklerin aşılarının zamanında yapılmasının mühim bulunduğunu açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.