Boğaz iltihabına şifalı bitkiler

Mevsim değişikliği ile birlikte mikropların solunum yoluna yerleşmesi ile ortaya çıkan boğaz iltihabına şifalı bitkiler yazımızla sizleri yaşadığınız bu rahatsızlıktan en kısa sürede kurtarmaya çalışmak ve bu problemlerin gündelik işlerinizi aksatmaması adına neler yapabilirsiniz onları paylaşmaya çalışacağız.

Halk arasında da faranjit olarak bilinen boğaz iltihabına şifalı bitkiler olarak sizlere yapacağımız tavsiyelerden önce bademcik iltihabının belirtilerinden ve bademcik iltihabının sebeplerinden bahsedelim

boğaz iltihabına şifalı bitkiler neler
boğaz iltihabına şifalı bitkiler hangileri

Boğaz iltihabının Belirtileri

  • Boğazda ağrı
  • Yutkunmada zorluk çekme
  • yüksek ateş durumu ( her zaman karşılaşılmaz )
  • kuru veya balgamlı öksürük(virüsün türüne göre değişiklik gösterir )
  • ses kısılması (her zaman karşılaşılmaz).

boğaz iltihabına şifalı bitkiler hangileri

 

bahsettiğimiz üzre boğaz iltihabı solunum yolu yani ağız veya burundan giren mikroplar dolayısıyla meydana gelmekteydi sizinde düşündüğünüz gibi ilk olarak ağız hijyeni bedemcik iltihabı tedavisinin en önemli aşaması olarak göze çarpmaktadır.

Tuzlu Su ile Gargara Yapmak : Tuzlu su ile sabah,öğle,akşam gargara yapmak ağız içi sterilizasyonu için önemlidir. hem boğazınızdaki ağrıyı hafifletir hemde ağız içinin steril kalmasına yardımcı olur

Elma Sirkesi ile gargara yapmak : 3 yemek kaşığı elma sirkesini çay bardağına koyarak üstünü su ile tamamlayın yine aynı şekilde sabah öğle akşam gargara yapın ağrı azalacak ve zamanla iltihap temizlenecektir.

Limonlu su : bu sefer gargara olarak kullanmayacağımız şifalı bitkimiz limon 1 su bardağı sıcak suya yarım limon sıkarak sıcak olarak içiyoruz boğazınızın yumuşadığını hissedeceksiniz ve limonda bulunan C vitamini sayesinde vucut direncinizin artmasına katkıda bulunacaksınız.

Ihlamur : boğazınızın yumuşamasına katkı sağlayacak yutkunmada zorlanma hissinizi azaltacak bir şifalı bitki ( aşırıya kaçılması tavisye edilmez günde 1 bardak idealdir. )

Zencefil ve Karabiber : boğaz ağrısını kesmek için etkili şifalı bitkilerdendir bal ile birlikte tüketilmesi önerilir doğallıklarından dolayı yanma hissi verecektir fakat rahatlığını fark edince onu düşünmeyeceksiniz bile.

Ekstra Bilgiler : tabbı bir ilaç kullanılıyorsa normal şartlarda 7-10 gün içersinde iyileşme gerçekleşir düzelmeyen durumlarda doktora başvurmak faydalıdır. Bu dönemde sigara içilmesini tavsiye etmiyoruz sigara dumanı virüslerin etkinliğini arttırmakta tedavi süresini uzatmaktadır. Verdiğimiz boğaz İltihabına şifalı bitkiler destekleyici olarak kullanılmalıdır. tıbbi ürünler kadar etkili ve çabuk sonuç vermeyecektir ama faydasızda değildir deneyin farkı göreceksiniz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.