Boğmaca Belirtileri Nelerdir

 

Boğmaca belirtileri
Boğmaca belirtileri

Küçük yaşlardaki çocuklarımızın sıkça yakalandığı boğmaca ve boğmaca belirtileri anlatacağız bir sonraki yazımız da boğmaca tedavisi üzerine olacak boğmaca nedir ne değildir başlayalım.
Boğmaca :
Tıp literatüründe ismi “Bordetella pertussis” olan bakterinin sebep olduğu, haftalarca, hatta aylarca sürebilen yüksek şiddetli öksürük nöbetleriyle tanınan akut bir solunum sistemi enfeksiyonu olarak tanımlayabiliriz belirtileri bakımından diğer bakteri ve virüslerin yaptıkları bronşitlerle ve astımla karıştırılabilmesi oldulça yüksek ihtmallidir.
Boğmaca  bulaşıcı özellikler gösteren bir hastalıktır ve bazı dönemlerde zaman zaman boğmaca salgınlarına  da sebep olmaktadır.

Hasta kişinin öksürmesi, diğer kişilerle iletişime geçtiği esnada havaya saçılan su ve mikrop tanecikleri içerisinde mevcut olan mikropların solunum yolu ile bize ulaşması sonucunda bulaşır. En fazlaca 2-5 yaş sınırındaki  çocuklarda boğmaca belirtileri ortaya çıkar .

Erkeklere nazaran kız çocuklarda daha fazla boğmaca belirtilerine rastlanır. Çocuk yaş olarak ne kadar küçükse etkilenmesi de o denli fazladır ve bilhassa süt emme çağında olan çocuklar için fazlaca tehlikelidir. Erişkinlerde nadir olarak boğmaca hastalığına rastlanır. Boğmaca, yaşam boyu bağışıklık bırakan bir hastalıktır yani bir kez atlattıktan sonra vucudumuz boğmaca mikrobuna karşı bağışıklık kazanır su çiçeği ve kızamık gibi hastalıklarda olduğu gibi.

Boğmaca Belirtileri

Boğmacanın 7-10 günlük kuluçka dönemi mevcuttur ve bu kuluçka süresinin sonrasında ortaya çıkan üç periyodu vardır:
Nezle Dönemi: 1-2 hafta süresince  devam eden iyileşmeyen nezle, hafifçe öksürük, halsizlik, hafifçe ateş şeklinde emareler vardır. Standart bir soğuk algınlığından değişik bir durum gözlemlenmez.

Öksürük nöbetleri süreci: En fazla belirtinin ortaya çıktığı ve rahatsız edici öksürük nöbetlerinin olduğu. Haftalarca sürdüğünden çinliler 100 gün öksürüğü gibi bir isim koymuşlardır. Günde 20-30 kez, ansızın ortaya çıkan ve süregelen oldukca şiddetli öksürük nöbetleri vardır. Öksürük hastayı nefessiz bırakır ve bu nöbetlerin sonunda derin bir nefes alarak hırlama tarzında bir ses çıkar. Bu hırlama sesi boğmaca için fazlaca tipiktir ve tanı koydurucu bir bulgudur. Öksürükler esnasında oldukca yapışkan bir balgam da çıkabilir. Hastalar öksürürlerken nefessiz kaldıkları için yüzleri kızarır, boyun damarları genişler, dilleri dışarı çıkar, gözlerinden yaşlar akar ve terlerler. Öksürük nöbetleri bir çok kez hastanın kusması ile sonlanır. Çocukların nöbetler arası dönemde tamamen olağan bir görünümleri vardır. Öksürüğün sertliği ve gece uykusuzluğu sebebi ile çocuklar sinirli ve huysuz olurlar.

İyileşme döneme: Öksürük yavaş yavaş azalmaya doğru adım atar, fakat tamamen geçmesi için bir kaç ay zaman  gerekir. Bazen, araya giren viral yada bakteriyel enfeksiyonlar öksürüğün tekrardan alevlenmesine sebep olabilirler.
Kısaca Boğmaca Belirtilerinden bahsedecek olursak<

  • Zamansız ve beklenmedik öksürükler
  • Uzun süren öksürükler
  • Göğüste hırlama
  • Boğazda balgam
  • Hafif ateş
  • Bitkinlik

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.