Deniz Kestanesi iğnesi Nasıl Çıkarılır Kişisel Deneyim

Deniz Kestanesi iğnesi Nasıl Çıkarılır

Deniz Kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır sorusu yaz ve deniz sezonunu yaşadığımız bu günlerde oldukça fazla önem arz etmektedir.  bu günlerde hepimizin başına gelme ihtimali bulunan Deniz kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır ayağımıza deniz kestanesi battığı zaman ne yapmamız gerekir bu soruların cevabı işte burada.

Deniz Kestanesi ve diğer su canlıları derisi dikenliler olarak sınıflandırabileceğimiz grupta yer alan canlılar dokunma yüzeylerinde zehir bulundururlar ve bu zehir onların savunma mekanizmalarıdır. Deniz kestanesinin iğnesi de toksik madde içermektedir ve deniz kestanesi iğnesi ayağımıza battığı andan itibaren çok dikkatli olmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Deniz Kestanesi iğnesi
Deniz Kestanesi iğnesi
  • Deniz Kestanesi iğnesi görüldüğü andan itibaren cımbız maşa gibi aletlerle elimizi iğne parçalarına  değmeden çıkarmalıyız. çünkü çıkardığımız küçük parçalar elimize batabilir
  • Deniz kestanesi  kırılmış ise yarayı kesmek çok yanlış bir uygulamadır kırılan parçalar için tıbbi yardım almak gerekebilir ihmal edilmemelidir.
  • Sabunlu su ile bölge yıkanarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  • Deniz canlılarının toksik maddesi protein yapıda olduğundan dolayı batmanın meydana geldiği bölgeye minimum 45 dakika yapılacak olan sıcak uygulama protein yapısının bozulmasına neden olacak ve toksik madde özelliğini kaybedecektir.
  • Dikenler çıkarıldıktan sonra Tentürdiyot ile bölgeyi temizlemek unutulmamalıdır.

Kişisel Deneyim :

Dediğim gibi tatilcilerin hata ve hatta yüzücü ve dalış yapanların başına sık sık gelebilecek bu durum benimde bir kaç yaz önce başıma geldi ilk başlarda ne olduğunu anlamadım tabi daha önce kırılan parçalar batmış olma ihtimali yüksekti

çünkü batma anında herhangi bir acı hissetmedim  sonrasında sağ ayak baş parmağımda akşam bir acı hissettim sonra batmış olan iğneleri gördüm bir kısmını cımbızla çıkarabilmeyi başardım fakat bir kısmı deri altında olduğu için çıkaramadım.

üstte de bahsettiğim sıcak uygulamayı gerçekleştirdikten sonra  her ihtimale karşı doktorun yolunu tuttuk doktor baktıktan sonra bana herhangi bir müdahalede bulunup, bulunmadığımı sordu bende çıkabilecek olanları çıkardığımı söyledim ardından pansuman yaptı ve her gün zeytin yağı ile  sabah akşam 15 dakika  o bölgeyi ovmamı söyledi vücudun iğneyi kendiliğinden dışarı atacağını söyledi.

Bu süreç içerisinde üzerine bastıkça hafif ağrı hissi mevcuttu 3-4 gün zeytin yağı ile ovduktan sonra deniz kestanesinin kırılan iğnelerinin derimin üst kısmına doğru hareket ettiğini gözlemledim.

Ertesi günde cımbız yardımı ile iğneyi çıkararak rahatlığıma kavuştum. Ama unutmayınız deniz kestanesi iğnesinin batması durumunda doktora görünmekte fayda var benim tedavim  biraz daha alternatif yöntemlerle gerçekleşmiş oldu sizin ayağınıza veya vücudunuzun herhangi bir yerine batan deniz kestanesi  iğneleri daha derinde olabilir durumunuz ciddi olabilir bundan dolayı doktora görünmeden bilinçsiz tedavilerden uzak durunuz.

1 yorum
  1. Meliha zorlu diyor

    Ciddi anlamda faydalı oldu deniz kestanesi iğnesi ni çıkarmam konusunda teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.