Deniz Kestanesi iğnesi Nasıl Çıkarılır Kişisel Deneyim

 

Deniz Kestanesi iğnesi Nasıl Çıkarılır

Deniz Kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır sorusu yaz sezonunu yaşadığımız bu günlerde oldukça fazla önem arz etmektedir.  bu günlerde hepimizin başına gelme ihtimali bulunan Deniz kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır ayağımıza deniz kestanesi battığı zaman ne yapmamız gerekir bu soruların cevabı işte burada.

Deniz Kestanesi ve diğer su canlıları dokunma yüzeylerinde zehir bulundururlar ve bu zehir onların savunma mekanizmalarıdır. Deniz kestanesi iğnesi de toksik madde içermektedir ve deniz kestanesi iğnesi ayağımıza battığı andan itibaren çok dikkatli olmamız gerekir.

Deniz Kestanesi iğnesi
Deniz Kestanesi iğnesi
  • Deniz Kestanesi iğnesi görüldüğü andan itibaren cımbız maşa gibi aletlerle elimizi değmeden çıkarmalıyız.
  • Deniz kestanesi iğnesi kırılmış ise yarayı kesmek çok yanlış bir uygulamadır.
  • Sabunlu su ile bölge yıkanarak temizlenmelidir.
  • Deniz canlılarının toksik maddesi protein yapıda olduğundan dolayı batmanın meydane geldiği bölgeye minimum 45 dakika yapılacak olan sıcak uygulama protein yapısının bozulmasına neden olacak ve toksik madde özelliğini kaybedecektir.

Kişisel Deneyim :

Dediğim gibi tatilcilerin başına sık sık gelebileek bu durum benimde bi kaç yaz önce başıma geldi ilk başlarda ne olduğunu anlamadim tabi daha önce kırılan parçalar batmış olma ihtimali yüksekti

 

çünkü batma anında herhangi bir acı hissetmedim  sonrasında sağ ayak baş parmağımda akşam bir acı hissettim sonra batmış olan iğneleri gördüm bir kısmını cımbızla çıkarabilmeyi başardım fakat bir kısmı deri altında olduğu için çıkaramadım. burada bahsettiiğimiz sıcak uygulamayı gerçekleştirdikten sonra  tabiki doktorun yolunu tuttuk doktor baktıktan sonra bana herhangi bir müdahalede bulunup bulunmadığımı sordu bende çıkabilecek olanları çıkardığımı söyledim ardından pansuman yaptı ve her gün zeytin yağı ile  sabah akşam 15 dakika  o bölgeyi ovmamı söyledi vucudun iğneyi kendiliğinden dışarı atacağını söyledi. üzerine bastıkca hafif ağrı hissi mevcuttu 3-4 gün zeytin yağı ile ovduktan sonra deniz kestanesi iğnesinin derimin üst kısmına doğru hareket ettiğini gözlemledim ertesi günde cımbız yardımı ile iğneyi çıkararak rahatlığıma kavuştum. Ama unutmayınız deniz kestanesi iğnesi batması durumunda doktora görünmekte fayda var benim tedavim  biraz daha alternatif yöntemlerle gerçekleşmiş oldu sizin iğneleriniz daha derinde olabilir durumunuz ciddi olabilir bundan dolayı doktora görünmeden bilinçsiz tedavilerden uzak durunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.