Desibel Nedir?

 

desibel
desibel

Desibel Nedir?

Sesin sertliği Desibel (dB) cinsinden ölçülür. “0 desibel insan kulağının işitebileceği en düşük ses olarak kabul edilir. “180” dB ise roketin fırlatılış anında çıkardığı ses olarak ölçülür.

Desibeller logaritmik olarak artar ve azalır. Bu şu anlama gelir. 20 dB, 10 dB’den 10 kat daha şiddetlidir. 30 dB, 10 desibelden 100 kat daha şiddetlidir.

Ortalama ses Örnek

seviyesi (dB)

———————————

0 İnsan kulağının işitebileceği en düşük ses

30 Fısıltı, sessiz konuşma

60 Olağan konuşma, dikiş makinası, daktilo

90 Ağır araç trafiği, günlük maksimum insan 8 saat maruz kalmalıdır (insanların % 90’nını korur)

100 Elektrikli testere, asfalt delme makinası, (korunmasız olarak günde iki saat maruz kalınabilinir)

115 Yüksek sesli roket yada rock konserleri (günde maksimum 15 dakika maruz kalınabilir)

140 Tabanca sesi, jet motoru, (korunmasız kulaklarda ağrı oluşturur. Kulak korunmadan bu sese izin verilmemelidir)

Desibeller Kulağımı Etkilemeden Ne Kadar Yüksek Olabilir?

Uzmanlar 85 desibel üstündeki sese devamlı maruz kalmanın tehlikeli olabileceğinde anlaşmışlardır.

Duyduğum Sesin Süresinin, İşitmemi Etkileme Tehlikesi İle Bir İlgisi Var Mıdır?

Kesinlikle vardır. Yükses şiddette sese ne kadar uzun süre maruz kalırsanız, işitmenizde o denli fazla hasar oluşur. Bununla beraber ses kaynağına ne kadar yakın olmuş olursunuz o denli fazla etkilenirsiniz.

Her tabanca sesi, yakındaki kişilerin işitmesinde hasar meydana getirebilir. Uzun namlulu silahlar ve top daha şiddetli ses çıkardıkları en kötüleridir. Fakat oyuncak silahlar bile eğer yakınsanız işitmenizde hasar meydana getirebilirler.

Son zamanlarda gençlerde meydana getirilen araştırmalar mühim seviyede alarm vermektedir. Oldukça gürültülü diskolar ve kulaklıklarla yüksek sesli müzik dinlemek bunun sorumlusu olabilir.

Gürültü, İşitmemin Haricinde Daha Fazla Bir Zarar Verebilir Mi?

Gürültüye maruz kalındıktan sonrasında ortaya çıkan kulak çınlaması çoğunlukla kalıcıdır. Bazı kişilerin, yüksek ses karşısında kaygı ve hassasiyeti artabilir, nabız ve kan basıncında artış olabilir yada mide asit salgısında artış görülebilir.

“Yüksek gürültü” ek olarak iş ortamında dikkati dağıtarak verimi düşürebilir.

İşitme Koruyucular Kullanmalı Mıyım?

Eğer fazlaca gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız, işitme koruyucuları kullanmalısınız. Ek olarak oldukca gürültülü bir alet yada tabanca kullanırken de kullanmalısınız.

İşyerinde günde sekiz saatten fazla 85dB yada yukarısında gürültüye izin verilmemelidir. Çalıştığınız yerde averaj ses sertliği sekiz saat süre ile 90 dB’den yüksek ise işitme koruyucuları kullanmalısınız.

İşitme Koruyucuları Nedir ve Ne Kadar Etkilidirler?

Bu koruyucular zara ulaşan sesin sertliğini azaltmaya yararlar. İki türde karşımıza çıkarlar: kulak tıkaçları ve kulaklıklar.

Kulak tıkaçları dış kulak yoluna takılan ve sesin sertliğini önleyen tıkaçlardır. Bunların etkili olabilmesi için kulak yolunu tam tıkamaları gerekir. Çeşitli boyutlarda satılmaktadırlar. Kullanırken temiz olmalarına ve dış kulak yolunu tahriş etmemelerine titizlik gösterilmelidir.

Kulaklıklar tüm kulağı kaparlar ve bir bant ile iki kulaklık birbirine bağlıdır. Etkili olması için kulak kepçesini sıkıca kapatması gerekir.

Tam uygulanan kulak tıkaçları ve kulaklıklar sesin sertliğini 15 ile 30dB kadar azaltırlar. İkisi birbirine eşit etkili olsa da kulak tıkaçları düşük frekanslarda daha çok, kulaklıklar yüksek frekanslarda daha çok etkilidirler.

Birlikte kullanıldıklarında ek olarak 10-15dB daha çok koruma sağlarlar. Gürültü 105dB’den yüksekse birlikte kullanımları önerilir.

Niçin Kulaklarımı Yalnız Pamuk İle Kapatamam?

Kulak kanalına sokulan rahat pamuk ve kağıtlar sesi fazlaca etkili önleyemezler yalnız 7dB kadar sertliği azaltırlar.

İşitme Koruyucularının Genel Problemleri Nedir?

Bu tür işitme koruyucu kullanan işçilerin faydalanmaları gerek hissedilen koruyuculuğun yarısından daha azı ile korundukları bulunmuştur. Bunun sebebi koruyucuların uygun ve devamlı kullanılmamalarıdır.

Sekiz saat sürekli kullanıldığında 30dB koruma getiren koruyucular örneğin bir tek bir saat takılmazlarsa koruyuculukları 9dB’e düşmektedir.

Koruyucular yıpranmış yada yırtılmışsa kişiler ortalama 1000 kat daha çok ses enerjisine maruz kalmaktadırlar.

Bunlara ek olarak, gürültüye maruz kalma, birikim yapar. Evde yada oyunda karşılaşılan gürültü de günlük limite eklenmelidir. İşyerinde maksimum günlük doza ulaşılmışsa sonradan gürültülü bir ortamda bulunmak yada yüksek sesli müzik dinlemek güvenlik limitini geçmeye sebep olur.

İşitme Koruyucular Kullanırken Öteki İnsanları yada Makinelerin Sesini İşitebilir Miyim?

Güneş gözlükleri iyi mi görüşü daha kolaylaştırırsa, işitme koruyucular da etraftaki gürültüye karşın konuşmaların daha net anlaşılmasına destek olurlar. Gürültü olmayan bir ortamda bile işitme koruyucu kullanan kişiler standart bir konuşmayı duyabilirler.

İşitme kaybı ve dil problemi olan kişilerde, işitme koruyucular mühim tesir yaratmazlar ki aslına bakarsanız bu kişiler işitmelerinin daha çok bozulmaması için koruyucu kullanmalıdırlar.

Kimi zaman “işitme koruyucu kullanan işçilerin makinenin bozuk ses çıkardığını duymadıkları” iddia edilir, fakat işçiler bir süre sonrasında buna alışırlar ve ses değişikliğini farkederler.

Eğer İşitmem Halihazırda Hasar Görmüşse Ne Olabilir? Ne Yapabilirim?

İşitme kaybı, çoğu zaman seneler içinde gelişir. Ağrısız ve yavaş yavaş olduğundan farkına varmayabilirsiniz. Uzun süre yükses sese maruz kalmayla ortaya çıkan “çınlama” sesini farkedebilirsiniz. Bilhassa gürültülü ortamlarda insanların ne söylediğini anlamayabilirsiniz. Bu durum yüksek frekans işitme kaybının başlangıcı olabilir ve işitme testinizin yapılması gerekir.

Kimi zaman bu durumlara yalnız bir kulak kiri yada kulak iltihabı neden olur ve kolayca tedavi edilebilir. Fakat gürültünün yol açmış olduğu işitme kaybı da olabilir. Bu durum kalıcı olduğundan tedbirin elden bırakılmaması gerekir. İşitme kaybınızdan kuşku ettiğinizde kulak, burun, boğaz hekimine başvurunuz. Doktorunuz işitme probleminizi ortaya koyacak ve en iyi tedavi yöntemini önerecektir.

 

Ne Süre Operasyon Önerilir?

Baş dönmesi atakları, lüzumlu tedbirler ve ilaçlarla önlenemiyorsa, aşağıdaki operasyonlardan biri önerilebilir:

1-İç kulaktaki belli bir bölgenin açılması ile basıncın düşürülmesi operasyonu, çoğunlukla işitmeyi engellemeyen bir operasyon türüdür. Baş dönmesi atakları, vak’aların yarısı ile üçte ikisinde denetim altına alınır fakat her vak’ada denetim edilemeyebilir. Bu işlemden sonraki kendine gelme süresi öteki işlemlere gore daha kısadır.

2-Denge siniri iç kulağı terkettiği yerde kesilebilir. Bu operasyonda baş dönmesi atakları çoğunlukla önlenebilir ve işitme korunur.

3-Etkilenen kulakta hem işitme hem de denge sinirleri harap edilebilir. Bu operasyon kişide esasen hastalıktan dolayı işitme azalmışsa yapılır. Baş dönmesi ataklarının kontrolünde en yüksek başarı oranını verir.

Bazı durumlarda öteki operasyonlar ve tedavi şekilleri önerilebilir. Eğer operasyon gerekiyorsa bunun riskleri ve yararları şahıs ile iyice konuşulur. Meniere hastalığıda tedavi olmasa bile baş dönmesi atakları nerede ise tüm vak’alarda denetim altına alınabilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.