Diyabet ve kalp hastalıklarını tetikliyor

diyabet

diyabet hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği ve kalp hastalıklarını nasıl tetiklediğini Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Kısmı’ndan Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, sucuk, salam, sosis şeklinde işlenmiş et ürünlerindeki doymuş yağ oranının, kalp damar hastalıkları ve diyabet açısından ciddi risk oluşturduğunu söyledi.

Diyabet hastalarında en büyük risk faktörünün kalp-damar hastalıkları bulunduğunu belirten Çelik şunları söyledi:

“Bilhassa kontrolsüz diyabet hastalarında doymuş yağ oranı yüksek besin tüketimi kan kolesterol değerlerinin yüksek olmasına ve kalp-damar hastalıklarına sebep olmaktadır. Ek olarak işlenmiş etlerin sodyum oranlarının da yüksek bulunduğunu unutulmamalı. Yüksek sodyum tüketiminin, yaşla beraber kan basıncının ve kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına neden olduğu bilinmektedir. Rejimde en mühim sodyum deposu tuzdur. (sodyum klorür) Sodyum kısıtlaması olarak değerlendirilir. Sodyum birçok bitkisel ve hayvansal besinin içinde bulunur. Sodyum, tuz olarak besinlerin işlenmesi, pişirilmesi esnasında ve sofra tuzu olarak besinlere eklenmektedir.

Besin sanayinde tuz yoğun olarak kullanılmaktdır. Besin sanayinde tuz kullanılmasının başlıca sebepleri; lezzet oluşturmak, besinin yapısını korumak ve saklama ömrünü uzatmak olarak sıralanabilir. Günümüzde beslenme alışkanlıkları gözden geçirildiğinde alınan sodyumun yüzde 75’inin işlenmiş besinler, yüzde 10-12’sinin besinlerin yapısında organik sodyumdan ve yüzde 10-15’inin ise pişirme esnasında ve sofrada eklenen tuzdan geldiği tahmin edilmektedir. Bu sebeple işlenmiş et ürünlerinin azca tüketilmesinin günlük sodyum alımında anlamlı düşüş sağlayacağı unutulmamalıdır.

Diyabet ve kalp sağlığı için beslenmedeki doymuş yağ tüketimini ve kolesterol içeren gıdaları azaltmak önemlidir. Doymuş yağ ve kolesterol oranları yüksek besinler, özellikle et ve et ürünleri tüketmek kan kolesterol düzeyinizin yükselmesi için mühim bir nedendir. Bu gerçeği gözönünde bulundurarak, yenilenlerin doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük besinlerle değiştirilmesi gerekir.

diyabet ve KOLESTEROLÜ DENGEDE TUTABİLMEK İÇİN…
Damar sertliğinin oluşmasında mühim bir etken olan kan yağlarının tanımlarının iyi bilinmesi gerekir. Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan yaşam için gerekli olan akıcı mum kıvamında yağımsı bir maddedir. HDL (İyi Kolesterol); damar duvarında biriken kolesterolü temizlediğinden dolayı iyi kolesterol olarak adlandırılır. LDL (Kötü Kolesterol) ise damar duvarında kolesterolün birikmesinden dolayı kötü kolesterol olarak adlandırılır. Gerek diyabet gerekse kalp damar hastalıklarında total kolesterol ve kötü kolesterolün düşük, iyi kolesterolün yüksek olması istenir. Kanda bu değerleri dengede tutabilmek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

‒Kan kolesterol seviyesini etkileyen en önemli faktörlerden biri besinlerle aldığımız yağın türü ve miktarıdır. Hayvansal kaynaklı denilen doymuş yağlardan ziyade bitkisel kaynaklı olanların tercih edilmesinde yarar vardır.
‒Doymuş yağlar kan kolesterolünün yükselmesinin en önemli nedenidir. Sucuk, salam, sosis şeklinde işlenmiş et ürünleri yüksek oranda doymuş yağ içerir.
‒Tekli doymamış yağlar kan kolesterolünü düzenleyici tesir yaparlar. Bitkisel kaynaklı yağlardır.
‒Çoklu doymamış yağlar kandaki fena kolesterolü düşürücü etki yaparlar. Zeytin yağ bu grubun en iyi bilinen çeşididir.
‒Kan kolesterolü ne kadar yüksekse kişinin kalp krizine ve öteki kalp-damar hastalıklarına yaklanma riski o denli yüksektir. Bu sebeple kan kolesterolü kalbe ve vücudun öteki bölümlerine kan taşıyan damarların yavaş yavaş tıkanmasına sebep olur.
‒Yüksek kan kolesterolü sigara ve yüksek tansiyonla birleştiğinde kalp sağlığı için en mühim risk faktörlerinden birini oluşturur.
‒Yüksek kolesterol kalıtımsal olabileceğinden aile üyelerinde kalp hastalığı olan şahıslar kan kolesteserol düzeylerini belirli aralıklarla ölçtürmelidirler

 

3 Yorumlar
  1. recep18 diyor

    Detaylı bilgiler için teşekkürler kendi adıma söyleyebilirimki diyabet e dikkat etmek gerekli herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum

  2. İsimsiz diyor

    Diyabet ve kalp hastalıkları sağlığımız açısından büyük önem sarfediyor dikkatli olalım

  3. Sevgi Öz diyor

    Diyabet ve kalp zaten birbirleriyle ilişkili hale geldi artık ikiside birbirini tetikleyecek ve etkileşime getirecek kadar birbiriyle ilgililer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.