Dolama nedir nasıl geçer tedavisi

dolama
dolama

Dolama, tırnağın çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük çoğunlukla stafilakoklar yada mantar tarafınca meydana getirilir. Bu durum çoğu zaman bir şeytan tırnağını ısırıp kopartma benzer biçimde bir yaralanmanın yada tırnak dibindeki deriyi bir işleme doğal olarak tutmak yada deri itmek şeklinde hareketlerin sonucu olur.

Tırnağa bitişik olan cildin üstünde kırmızı, şişkin bölge ile kendini gösterir.

Bakteriyel dolama çoğu zaman ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Kimi zaman hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha çok şişme ve cerahate yol açılır.

Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir iltihap meydana gelmesine neden olur. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

Tırnakta bozulma yada renk atması meydana gelir. Ender olmakla beraber, bu enfeksiyon parmağın içine işleyerek tendon dokusuna yayılabilir. Deri süresince görülen kırmızı çizgiler, bakteriler kanınıza karıştığının işaretidir. Eğer bu şekilde bir durum olursa, doktora gidin. Teşhis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın niçin bulunduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.

Dolama nasıl geçer dolama tedavisi

Sıcak banyolar: Dokuların iltihapla şişmesini azaltmaya yardım edecektir. Bu tarz şeyleri takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir yada eğer bir mantar enfeksiyonu var ise yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.