Dumping Sendromu detaylari

dumping sendromu
dumping sendromu

Makalemize başlarken dumping sendromu ile ilgili beslenme önerilerinden bahsedeceğiz şimdi kısaca erken dumping gec dumping durumlarindan bahsetmek gerekirse  vücutta bulunan midenin kısmen veya daha çok tamamen alınmasından sonra rastlanılan bir durumdur

Bu rastlanılan tabloya göre mide ameliyatından  sonra kalan midenin bölümü ya da mide tamamen alınmış ise bağırsak kullanılarak oluşturulan yedek midenin içindekiler fazla hızlı bir şekilde ince bağırsağa boşalır.

Hemen yemekten sonra görülen ve erken dumping denilen olayda, yiyeceklerin içerisinde bulunan çözülebilir maddeler, bağırsaktaki kan yollarından sıvı emerler ve kalp çarpıntısı, tansiyon düşüşü, baş dönmesi, bulantı ve terleme gibi dolaşım sistemi semptomları ortaya çıkar.

Geç dumping denilen olayda ise aniden  gelen aşırı karbonhidrat nedeniyle kan şekeri seviyesi geçici olarak hızla yükselir ve kısa bir süre sonra hızla düşer.

Bu nedenle yemekten 2-3 saat sonra vucutta meydana gelen kan şekeri düşüşü durumları yaşanabilmektedir ve bu durum, huzursuzluk, titreme, güçlü iştah ve bilinçte bulanıklık belirtileri ile kendisini gösterir.

Dumping sendromunda sık aralıklarla ve  ara öğünlerle beslenmeyi alışkanlık etmek, yemek yerken bir şey içmemek bu duruma karşı alınacak en önemli ve dikkat edilmesi gereken önlemlerdir.

Karbonhidrat alımını dengeleyecek posalı ve lifli maddelerin ve ilaçların kullanılması faydalı olabilir.Duruma göre, ince bağırsağın kalan mideye olan bağlantısını değiştirecek bir ameliyat durumu gerekli olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.