Ebola Virüsü Nedir Belirtileri nelerdir

 

ebola virüsü
ebola virüsü

ebola virüsü nedir ?

ebola virüsü son günlerde ortaya çıkan ve daha çok afrika ülkelerinde rastlanan sonucu sıklıkla ölümle sonuçlan ebola virüsü maymun ve şempanzelerde sıklıkla görülmektedir. fakat domuz gribi.sars,mers virüsleri gibi insanları da etkilemektedir.

yayılan bu virüse bağlı olarak ülkeler afrika dan insanların ülkelere girişlerine sınırlama getirmeye başlamışlardır ebola virüsünün yaygınlaşması ile birlikte ABD afrikadan gelecek olan kişiler için klinik testlerin yapıldığı bir merkez oluşturmuştur fakat şu şartlarda afrika ülkelerinden ABD ye giriş pek mümkün gözükmemektedir ABD ve Afrika ülkelerinden gelenler için daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Arizona Sağlık Hizmetleri şuanda 103 ebola virüsü vakasının tesbit edildiği ve bunların 66 sının hayatını kaybettiği açıkladı ” arizona sağlık hizmetleri official page

ebola virüsü son 6 ayda tekrar yayılmaya başladı ve başta  batı afrika ülkeleri olan ” Gine,Libya,Sierra Leone Cumhuriyeti ve bir çok ülke sınırlarını kapatarak virüse karşı önlem almaya çalıştı resmi kaynak yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır ?

  • Ebola virüsünü insanlar taşımamaktadır meymunlar ve şempanzeler taşımaktadır nasıl bulaştığı kesin olarak bilinmemekle birlikte hastalığın bulaşma şekli hasta hayvan ile yakın temas meydana gelmesi ile birlikte insana bulaşmaktadır.

  • Hava Yolu ile ebola virüsü bulaşmaktadır (amerikada hava yolu ile maymundan maymuna bulaştığı tesbit edilmiştir.)
  • İnsandan insana Temas yolu ile bulaşır
  • Hasta kişiden Kan yolu ile bulaşır
  • Aile bireylerindeki yakınlık nedeniyle onlarada bulaşma ihtimali yüksektir.

 

Ebola Virüsü Belirtileri Nelerdir ?

Farklı zaman aralıklarında farklı ebola virüsü belirtileri ortaya çıkmaktadır bu zaman aralıkları ve belirtiler şunlardır.

 

 

Zaman Aralığı Çoğu kişide olan belirtiler Bazı kişilerde olan belirtiler
Virüsü Kaptıktan bir kaç gün içinde
ortaya çıkan belirtiler
Yüksek ateş,baş ağrısı,kas ağrısı,ishal, Mide ağrısı boğazda yanma Hissi,hıçkırık,kanlı ishal,gözde kızarıklık,kan kusma
Virüsü Kaptıktan sonaki bir kaç hafta içinde
ortaya çıkan belirtiler
Gögüs Ağrısı, Şoka Girme, Ölüm Körlük ve Kanama

Ebola Virüsü Tedavisi Nasıldır

  • Standart bir Ebola virüsü tedavisi olmamakla birlikte şu aşamada virüsle ilgili olarak  ortaya çıkan semptomların ilerlemesini engellemek adına destek tedavisi yapılmaktadır
  • Ayrıca ebola virüsü yeni yayılmaya başlaması dolayısıyla çalışma alanı oldukça dar ve kesin tedavi yöntemleri elde edilememiştir  fakat kikwit de ebola virüsü kapmış olan 8 kişiye taze kan verilmiş ve bu 8 kişiden 7 kişi hayatta kalmıştır.
  • Ebola Virüsü ile ilglili yazı dizimiz devam edecektir takipte kalın

 

1 yorum
  1. […] Ebola nedir isimli makalemizi geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık mevcut yazımıza buradan […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.