Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

 

fibromiyalji nasıl tedavi edilir
fibromiyalji nasıl tedavi edilir

fibromiyalji nasıl tedavi edilir ile ilgili yazımıza geçmeden önce Fibromiyalji belirtileri ile ilgili yazımızı daha önce sizlerle paylaşmıştık o yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://www.saglikbilgileri.org/fibromiyalji-sendromu.html

Fibromiyalji hastalarında;
1. Ağrıyı minimuma indirmek ve uykuyu bozukluğunu gidermek için ilaç tedavisi
2. Kasları açma germe  ve kardio uyumu artırma egzersizleri
3. Kas kasılmasını en aza indirmeye  yönelik gevşeme egzersizleri
4. Hastalığı anlamaya ve üstesinden gelmeye  yönelik destek eğitim programları faydalı olmaktadır.

Bazı hastalarda fibromiyalji çok hafifçe seyreder ve tedavide yalnız hastalığın anlatılması ve endişelerin giderilmesi bile destek olabilir. Ancak bir çok hastada detaylı bir tedavi programı planlamak gerekecektir.

fibromiyalji nasıl tedavi edilir

ilaç tedavisi: Romatizmal hastalıklarda ağrı tedavisinde çoğunlukla steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların fibromiyaljide pek yeri yoktur. Bunun yerine, derin uykuyu sağlamaya ve kasları gevşetmeye yönelik ilaç tedavisi daha yararlıdır. Bu ilaçların bir çoğu depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, fibromiyalji tedavisinde kullanılan dozlar depresyonda gerekenden oldukça daha düşüktür. Gün içinde devam eden uyku hali, kabızlık, ağız kuruluğu şeklinde yan etkileri olabilen bu ilaçların ne olursa olsun doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Fizik tedavi ve egzersiz tedavisi: Fibromiyaljide tedavinin 2 esas amacı  vardır gerilmiş ve ağrılı kasları gevşetmek ve kalp damar uyumunu artırmaktır. Sıcak uygulamalardan nerede ise tüm hastalar yararlanmaktadır. Çoğu hasta dayanıklılığı artırmaya, ağrıyı azaltmaya yönelik egzersiz programından ve yüzme-adım atma-bisiklet benzer biçimde aerobik egzersizlerden büyük yarar görmektedir. Ancak fizik tedavi ve egzersiz tedavisinin çeşidi, süresi, dozu, hastadan hastaya değişebildiği için ne olursa olsun doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Tanı konduğunda hastanın ve yakınlarının bilmesi gerekmekte olan, her ne kadar fibromiyalji sendromu öteki iltihaplı eklem romatizmaları benzer biçimde yaşamı tehdit eden, sakatlık meydana getiren bir hastalık olmasa da, ağrı ve bitkinlik sebebiyle yaşam standardını bozabilen, iş enerjisini azaltabilen gerçek bir hastalık olduğudur.

1 yorum
  1. […] Fibromiyalji […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.