Fibromiyalji sendromu

 

Fibromiyalji
Fibromiyalji

Fibromiyalji sendromu nasıl bir hastalıktır?

Fibromiyalji yaygın ağrıya yol açan ve fazlaca sık görülen bir romatizmal hastalıktır. Esas olarak kasları ve kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkilemektedir. Bir eklem hastalığı olarak nitelendiremeyiz, eklemi tutmaz ve biçim bozukluğu yapmaz. Bir çeşit iltihaplı olmayan yumuşak doku romatizmasıdır. Kadınlarda erkeklere nazaran 8 kat daha çok görülür. Daha fazlaca erişkinlerin (40-60 yaş) hastağıdır.

Fibromiyalji belirtileri nedir?

Ağrı fibromiyaljinin en mühim emaresidir. Omuz, boyun gibi tek bir bölgede olabildiği benzer biçimde yaygın olarak da hissedilebilir. Fibromiyalji ağrısı hastalar tarafınca yanma, acıma, duyarlılık, karıncalanma, üşüme ya da kemirici ağrı şeklinde değişik şekillerde tarif edilebilir. Ağrıya el ve ayaklarda şişlik hissi eşlik edebilir. Ağrı gün içinde, hava şartlarına, uyku bozuklukları ve strese bağlı olarak değişim gösterebilir. Ağrı, kimi zaman vücudun bir yarısında daha yoğun bi şekilde  hissedilebilir.

Çoğunlukla genel fizik muayene standart ve hastalar sıhhatli görünümde olsa da kasların detaylı muayenesi ile belli noktalarda bu hastalık için tipik duyarlı noktalar bulunur.

Yorgunluk hissi, fibromiyaljinin öteki mühim bir emaresidir ve hastaların ortalama %92’nında gözlenir. Hastaların bir kısmı da genel dayanıklılıkta  meydana gelen azalma ve daha hızlı yorulmadan yakınırlar. Hastaların çoğunda uyku bozuklukları ve sabahları bitkin kalkma görülebilir. Uykuya dalmada güçlük olmasa da derin uyku kısmı bozulmuştur ve gece sık sık uyanma sorunları olabilir.

Hastaların ortalama dörtte birinde depresyon rahatsızlığına rastlanabilir. Kendini fena hissetme benzer biçimde duygu durum bozukluğu ise oldukca daha fazlaca  görülebilir. Bazı hastalarda da konsantrasyon güçlüğü, kolay zihinsel işlevlerde yavaşlama gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Başağrısı ve migrenin fibromiyaljili hastalarda sık görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca karın ağrısı, kabızlık – ishal atakları, idrar yakınmaları, ciltte ısıya karşı duyarlılık ve renk değişimleri de görülebilir.

Fibromiyalji tanısı iyi mi konur?

Fibromiyalji tanısı hastada yaygın ağrı ve belirli duyarlı noktaların varlığı ile klinik olarak ortaya konur. Bu hastalığa hususi laboratuvar testi ya da röntgen bulgusu yoktur. Testler sadece fibromiyaljiye benzer bulgular yapabilen öteki hastalıkların (tiroid bozuklukları, romatoid artrit, lupus, enfeksiyon şeklinde) ayırt edilmesinde yardımcıdır. Detaylı hastalık öyküsü alınması ve fizik muayene yapılması ile kronik ağrı ve bitkinlik meydana getiren öteki hastalıklardan ayrılmalıdır.

Fibromiyaljinin sebebi nedir?

Nedeni kati olarak bilinmemekle birlikte . Fibromiyalji ile uyku bozuklukları içinde bir ilişki olabileceği düşünülmektedir.

Bir oldukca unsur, ayrı ayrı ya da bir arada fibromiyaljiyi başlatabilir. Örneğin hastalıklar (grip benzer biçimde enfeksiyonlar başta olmak suretiyle), ruhsal travmalar, fizyolojik travmalar, beyinde biyokimyasal değişimler (serotonin düzeylerinde bozukluk şeklinde) ve hormonal bozukluklar, yaygın ağrı, bitkinlik ve uyku bozukluğu yaparak fibromiyaljiyi tetikleyebilir. Son zamanlarda fibromiyaljili hastalarda kaslarda kolay incinmelere karşı duyarlılık olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle, uygun olmayan egzersizler ya da fena duruş pozisyonunun bu hastalığı artırabileceği unutulmamalıdır.

1 yorum
  1. […] nasıl tedavi edilir ile ilgili yazımıza geçmeden önce Fibromiyalji belirtileri ile ilgili yazımızı daha önce sizlerle paylaşmıştık o yazımıza aşağıdaki linkten […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.