Göz Tansiyonu ve Göz tansiyonu tedavisi

Göz Tansiyonu : Halk arasında bu isimle olarak bilinen Tıp dilinde ise adı Glokom olarak adlandırılır bu hastalık,hastalık en önemli körlük olarak bilinmektedir.  glokom ülkemizde  çok yaygındır ve ortalama her 100 kişiden birinde göz tansiyonu görülmektedir

Kısaca anlatacak olursak  gözümüzün içerisinde bulunan göz  sıvısınının geçeceği kanalların tıkanarak bu göz sıvısının içeride biriken basınç ile birlikte  göze baskı yapması olarak adlandırmak yanlış olmaz.

Göz Tansiyonu Önleme ve Göz tansiyonu tedavisi
Göz Tansiyonu Önleme ve Göz tansiyonu tedavisi

Göz Tansiyonu yani Glokom yaş sınırlaması olmaksınızın  her yaş kesiminde görülebilir çocuklarda göz tansiyonu olmaz  gibisinden bir kanıya bir  yanılgıya düşmekten kaçınmak gerektir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

  • Sabahları belirginleşen baş ağrıları
  • Zaman zaman bulanık görme durumu
  • Geceleri ışıkların etrafında ışıklı yuvarlaklar görülmesi
  • Televizyon seyrederken göz etrafında ağrı

tabiki bu belirtiler kesin teşhis için yeterli değildir uzman bir hekime gidip teşhisi öğrenmekte büyük fayda vardır.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür ?

  • Yeni doğmuş  bebeklerde bebeğin gözleri  büyükse göz tansiyonu riski taşımaktadır.
  • Migren ve tansiyon hastalarında göz tansiyonu olma ihtimali çok daha fazladır dikkat edilmelidir.
  • bu hastalığın kalıtımsal olarak geçme durumu olan rahatsızlıklardan bu nedenle  ailede göz tansiyonu olan kişilerde görülebilme ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır.

 

Göz Tansiyonundan Korunmak için neler yapmak gerekir ?

Göz tansiyonu diğer hastalıklar gibi kolay anlayabileceğimiz bir rahatsızlık olmadığından dolayı sağlığımız için yaptırmamız gereken sağlık kontrolleri arasında bulunması gerekmektedir. göz tansiyonunda temel tedavinin ilerlemeyi durdurma olduğundan bahsetmiştik göz tansiyonunda erken teşhis önem arz etmektedirbundan dolayı  glokom olarak bahsettiğimiz bu hastalığı önlemek için sık sık göz tansiyonu ölçülmelidir erken teşhis çok önemlidir.

göz tansiyonundan korunmak için sık sık kontrol öneminden bahsettik ve bu kontrol sıklığı minimum 6 ayda bir yani en az senede 2 kez göz tansiyonumuzu ölçtürmemiz gerekir.

 

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl olur ?

Bu hastalık diğer bazı hastalıklar gibi  toptan tedavi etmek mümkün değildir  yani yapılan tedavi sonunda rahatsızlıktan kurtulmak diye bir durum söz konusu değildir fakat glokomun ilerlemesini durdurmak göz tansiyonunda temel tedavi olarak adlandırılır.

Rahatsızlığı olanlar  hastalara uzman göz doktorları tarafından  genellikle ilaçlar ve göz damlaları  reçete edilmektedir  ve ayrıca cerrahi operasyon yapılması durumunda olan hastalarda operasyon  yapılmaktadır bunun kararını tabiki doktorlar vermektedir her hasta glokom dolayısıyla  operasyon geçirecek diye bir kural  yoktur.

Korunmak için neler yapmak gerekir ?

glokom diğer hastalıklar gibi kolay anlayabileceğimiz bir rahatsızlık olmadığından dolayı sağlığımız için yaptırmamız gereken sağlık kontrolleri arasında bulunması gerekmektedir. göz tansiyonunda temel tedavinin ilerlemeyi durdurma olduğundan bahsetmiştik göz tansiyonunda erken teşhis önem arz etmektedir. bundan dolayı  glokom önlemek için sık sık göz tansiyonu ölçülmelidir erken teşhis çok önemlidir.

glokomdan korunmak için sık sık kontrol öneminden bahsettik ve bu kontrol sıklığı minimum 6 ayda bir yani en az senede 2 kez göz tansiyonumuzu ölçtürmemiz gerekir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.