Dikkat Botoks Hamileye yasak!

Hamilelik döneminde botoks yaptırılması erken doğuma neden oluyor.

Gebelik dönemindeki kadınların botoksu tercih etmesi halinde çocukta beslenme bozukluğu ve erken doğuma bağlı olarak bebek ölümleri bile yaşayabileceği bildirildi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın ile birlikte var olmaya başlayan estetik kavramının ardından estetik cerrahinin son derece gelişme gösterdiğini söyledi.

botoks
botoks

Botoks için her yaştan başvurularla karşılaştıklarını belirten Türksen, ”Birimimize gelen herkese ihtiyaçları ölçüsünde yardımcı olmaya özen gösteriyoruz.

Ancak gebelik dönemindeki kadınların ve emzikli annelere bu tarz operasyonları yaptırmalarını önermiyoruz. Çünkü, her şeyden önce bbu işlemler, kaslara yapılan bir tedavidir. Buna bağlı olarak çocukta beslenme bozukluğu olabileceği gibi erken doğuma bağlı olarak bebek ölümleri bile yaşanabilir. Yani gebe kadınların botoks düşüncesini bir süre ertelemesi daha doğrudur” dedi.

YÜZÜN ÜST YARISINDAKİ  Botoks BAŞARI FARKI

Doç. Dr. Türsen, gerdirme operasyonlarının vücudun bir çok bölgesine uygulandığını ancak, her yerde benzer başarı oranı ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Botoksun bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte hamilelik döneminde değişen hormonlar vücudun farklı tepkiler vermesine neden olabilir. Ayrıca ihtimal küçük olmakla birlikte alerjik riskler nedeniyle anne karnındaki fetüste olumsuz etki yaşanabilir. Botulinum toksin, kaslar ve sinir hücreleri arasındaki sinyal alışverişini geçici bir süreliğine durdurur. Bu yüzden uygulanan kaslarda kasılma işlemi oluşmaz.

Tedavi görenlerin bir kısmında da biraz süren baş ağrısı görüldüğünü anlatan Medikal Estetik Hekimi Dr. Arzu Atalan, “İlginç olan kısmı migren ve baş ağrısı tedavilerinde botoks kullanılmaktadır. Tecrübesiz uygulamalar sonucunda göz kapağı sarkması gibi sorunlar görülebilir. Genel olarak herkese uygulanabilir ama hamile olanlar ve kas hastalıkları olanlar botoks işlemi yaptırmamalıdır” dedi.

Hamilelik sürecinde botoks kullanımı ile uygulamalar genel kural olarak uygulanmaktadır. Üstelik sadece gebelik süreci için değil, emzirme sürecinde de botoks ve dolgu enjeksiyonlarından uzak durulması tavsiye edilir.

Burundan başlayan yüz üst yarısında kırışıklıkların yüzde 100’e yakınının
giderildiğini anlatan Türsen, diğer bölgelerde ise bu oranın yüzde 50’lere kadar düşebildiğine işaret etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.