Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta Sersemlik Hissi Yaratır?

sersemlik
sersemlik

Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta sersemlik Hissi Yaratır?

1-Kan Dolaşımı: Dolaşımda meydana gelen bozulukluklar, sersemlik yaratan rahatsızlıklarına önderlik yapar. Beyninize yeteri derecede kan gelmezse kendinizi sersem şeklinde hissedersiniz. Nerede ise hepimiz, otururken yada yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimseler, devamlı olan rahatsızlıklarının yol açmış olduğu dolaşım bozukluğuna sahiptirler. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı yada yüksek kan kolesterol düzeyi olan kişilerde, damar sertliği sık olarak görülür. Kalp yetmezliği yada kan düşüklüğü olan kişilerde de kimi zaman görülebilir.

Nikotin, kafein benzer biçimde bazı uyarıcılar ve ilaçlar, beyin kan akımını azaltır. Diyetteki aşırı tuz da dolaşım azlığına neden olur. Ruhsal stres, gerginlik ve kaygı şeklinde durumlar da, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna neden olur.

Eğer iç kulak beslenmesinde bir sorun olursa, daha belirgin olan “baş dönmesi” hissi ortaya çıkar. İç kulak, dolaşım bozukluklarına karşı fazlaca hassastır ve beyinde olan dolaşım bozukluklarından da direkt olarak etkilenir.

2-Travma: İç kulağı etkileyen kafa tası kırığı, belirgin ve dayanılması zor baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. sersemlik haftalar sürer; zaman içinde sağlam yön, iç kulak görevlerinin hepsini üstlenirken şikayetler hafifler.

3-İltihap: Rahat nezle ve gribe neden olan virüsler, iç kulağı ve beyine giden sinirleri etkileyebilir. Bu, baş dönmesine neden olur, fakat işitme çoğunlukla olağan kalır. Mamafih, orta kulak iltihabına neden olan bakteri, iç kulağı tutarsa, hem ileri derecede işitme yitirilmesine hem de baş dönmesine neden olur. Sersemlik hissinin sertliği ve süresi, kafatası kırıklarında olduğu gibidir.

4-Alerji: Alerjik oldukları yiyecek yada toz, mantar, çiçek poleni şeklinde maddelerle karşılaşan bazı kişilerde, sersemlik hâli yada baş dönmesi olabilir.

5-Nörolojik Hastalıklar: Multipl skleroz, frengi, tümör şeklinde sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilirler. Ender görülmelerine karşın, doktorunuz, sizi muayene ederken bu tarz şeyleri da düşünür.

Sersemlik Hissi İçin Doktor Ne Yapabilir? Doktor, sizin sersemlik hissinden ne kasdettiğinizi, ne kadar zamandır bulunduğunu, size ne benzer biçimde bir sorun yarattığını, ne kadar sürdüğünü, bulantı yada kusma ile beraber olup olmadığını soracaktır. Bu hissi başlatan ortamlar sorulabilir. Genel sağlığınız, kullandığınız ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirdiğiniz iltihaplar ve kulağınız ile sinir sisteminiz ile alakalı öteki sorular size sorulacaktır.

Hekiminiz, kulak, burun ve boğazınızı muayene edecek, sinir ve denge fonksiyonları ile ilgili testler yapmış olacaktır. Bazı vak’alarda, hekiminiz, kafa filmleri, bilgisayarlı, manyetik rezonanslı filmler, kulağa sıcak ve soğuk havanın verildiği denge testleri isteyebilir. Gene gerek görülen vak’alarda, kan testleri ve kalp muayenesi yapılabilir.

Tüm hastalar, bu testlerin hepsine gereksinim göstermez. Kişinin bulgularına gore, buna doktor karar verir. Aynı şekilde hekiminizin tedavisi, teşhis edilen hastalığa dayanacaktır.

Sersemlik Hissini Iyi mi Azaltabilirsiniz?

1-Yatarken birden ayağa kalkmak şeklinde ani hareketlerden kaçının.

2-Aşırı baş hareketlerinden kaçının.

3-Nikotin (sigara, püro…), kafein ve tuz benzer biçimde, kan dolaşımını engellemiş olan maddelerden kaçının yada azaltın. Alkol kullanmayın.

4-Sersemlik hissinizi başlatan, stres, gerginlik benzer biçimde durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun.

5-Sersemlik hâliniz varken, otomobil yada makine kullanmak, merdiven tırmanmak benzer biçimde tehlikeli olabilecek işlerden kaçının.

Yapılabilecek Egzersizler:

Yatakta uygulanabilecek egzersizler:

Göz hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş başlanmalı, sonrasında hız arttırılmalıdır. *Gözlerinizi, yukarı ve aşağı hareket ettiriniz. *Gözlerinizi, bir taraftan, diğeri yana hareket ettiriniz. *Gözünüzün karşısında tuttuğunuz parmağınızı yüzünüze yaklaştırıp uzaklaştırırken (30-90cm içinde), gözlerinizi bu parmak ucunda odaklaştırınız.

Baş Hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş ve gözler açık olarak başlanmalı, hemen sonra hız giderek arttırılmalı ve son olarak olarak da gözler kapalıyken yapılmalıdır. *Başınızı öne ve arkaya eğiniz. *Başınızı bir taraftan diğeri yana çeviriniz.

Oturur durumda uygulanabilecek egzersizler:

*Omuzlarınızı silkeleyiniz ve omuz başlarınıza daireler çizdiriniz. *Yere doğru eğilerek yerdeki bir cismi yakalamaya çalışınız.

Ayakta dururken yapılabilecek egzersizler:

*Gözler açık ve kapalıyken, oturup kalkınız. *Göz hizasında küçük bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Diz hizasında küçük bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Yere çömelip, doğrulunuz. Ondan sonra, kendi çevrenizde tam bir tur atınız.

Hareket halindeyken yapılabilecek egzersizler:

*Ilkin gözler açıkken, sonrasında kapalıyken oda içinde dolaşınız. *Ilkin gözler açıkken, ondan sonra kapalıyken bir yokuş inip, çıkınız. *Ilkin gözler açıkken, sonrasında kapalıyken bir merdivene inip, çıkınız. *Eğilme ve gerilere hedef alma hareketlerini içeren basketbol yada bowling şeklinde herhangi bir oyunu oynayınız.

Baş Dönmesine Yol Açan En Sık Kulak Hastalıkları

Meniere’s Hastalığı

İç kulakta bulunan sıvının dengelenmesi, ayarlanması ile ilgili bir problemdir. Hastalığın gerçek sebebi bilinmemektedir.

İç kulak, işitme ve denge ile ilgilidir ve içi sıvı dolu bir kapsülden oluşmuştur. Meniere’s hastalığında, bu sıvının basıncı artar. Artan tazyik, kulak çınlamasına, kulakta tıkanıklık hissine, işitmede azalmaya ve baş dönmesi hissine neden olur.

Hastalık, baş dönmesi, işitmede dalgalanmalar ve kulak çınlaması ile karakterizedir. Bulantı, kusma, denge kaybı, terleme ve ishal eşlik edebilir.

Ataklar, çoğunlukla ani başlangıçlıdır ve süreleri, 20 dakika ile 24 saat içinde değişebilir. Birçok vak’ada, ataklar, arka arkaya gelir. Haftalar devam eden, sık tekrarlayan ataklar olur ve gene haftalar, aylar devam eden normale dönüş görülür. İşitme kaybı, işitme sinirinde oluşan hasardan dolayıdır. Hastalığın ilk evrelerinde, işitme kaybı, ataklar esnasında görülür, sonrasında normale döner. Hastalık ilerledikçe, işitme sinirinin düzelme kabiliyeti azalır ve devamlı işitme kayıpları oluşur.

Nadiren, işitme kaybı, kulak basıncı yada çınlama olmadan, yalnız aralıklı olarak baş dönmesi görülebilir. Aynı şekilde, baş dönmesi olmadan, aralıklı olarak işitme kaybı, kulak basıncı, çınlama olabilir.

Meniere’s hastalığı, çoğu zaman tek kulakta görülür fakat iki kulak da tutulmuş olabilir.

İlaç tedavisi: İlaç tedavisinin amacı, iç kulaktaki sıvı basıncını azaltmaya yöneliktir. Bu, azca tuzlu yiyerek ve idrar söktürücü ilaçlar kullanarak sağlanır.

Tuz, suyun vücutta kalmasına sebep olur, bu yüzden, tuz kısıtlaması yapılır. İdrar söktürücüler de aynı amaçla kullanılırlar. Bu tedavi, hastalığı denetim altına almak amacıyla aylar, hatta seneler boyu kullanılabilir.

Denge sistemini baskılayıcı ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Temelde bu ilaçlar beyinin, kulaktan gelen anormal ikazları dikkate almamasını sağlarlar.

Cerrahi tedavi: Cerrahi tedavi, ilaç tedavisinin başarı göstermiş olmadığı ve şiddetli baş dönmesinin bulunmuş olduğu durumlarda yapılır. İşitmeyi korumak için tüm çaba sarfedilir; bu yüzden operasyonun tipi, kulaktaki işitmenin ne kadar kaybolduğuna bağlıdır. Operasyondan sonrasında, işitmenin azalması mümkün olmasına karşın, çoğu zaman aynı kalır. Çınlama daha iyi olabilir yada aynı kalabilir.

Operasyonun tipine bağlı olarak, baş dönmesinin muhteşem tedavisi mümkündür. Baş dönmesi atakları yarım ile bir yıl kadar sersemlik şeklinde ortaya çıkabilir, hemen sonra beyin ve öteki kulak görevi üstlenince, bu durum da geçer.

7 Yorumlar
 1. ali diyor

  iyi günler hocam size bir sorum olacak ben bu yukardaki genel olarak söylen en tahlillerin yaptırdım ama bir şey çıkmadı acaba psikolojik olabilirmi yada neden i nedir şimdiden teşekkürler

  1. Admin diyor

   Merhabalar Ali bey,

   Başka doktorlara da görünmenizi tavsiye ederim. uzaktan birşey soylememiz dogru olmaz bir doktorun göremediğini başka bir hekim görebilir. geçmiş olsun dileklerimizle.

   sağlikli günler

 2. […] baş hareketlerinden […]

 3. Mustafa diyor

  Sayın hocam bende tam iki senedir sol kulağımda işitme kaybım var doktorun dedigine gore 100 kelimeden 53 nü anlamiyormusum dogruluk payi var . Benim son uc gundur aniden bas donmesi oluyor kisa kisa dengem bozuluyor şu anda başımda bir seksenlik hissi var göz kapakları şiş gibi devamlı uyku halim var gibi ne yapmam gerekiyor tesekkurler

  1. Admin diyor

   Merhabalar Mustafa bey Öncelikle geçmiş olsun bahsettiğiniz kısa baş dönmeleri ve denge kaybınızın sebebi vertigo olabilir uzman bir KBB ye gidebilirsiniz gerek görürse bir nöroloğa gönderebilir yaşam kaliteniz açısından vakit kaybetmemeniz yararınıza olur sağlıklı günler dilerim.

 4. Neşe diyor

  4-5 aydır sersemlik hissi yaşıyorum sanki son zamanlarda daha da arttı sürekli hale geldi gibi, bazen ellerimde uyuşma oluyor. Kan tahlilleri normal, açık beyin mr ın da çok ufak damar tıkanıklıkları dışında sorun gözükmedi. Anksiyete sorunumla ilgili olabilir mi?

  1. Admin diyor

   Merhabalar Neşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun bahsettiğiniz üzre sersemlik hissinizin kaynağı anksiyete bozukluğu ile ilgili olabilir sizinde bildiğiniz gibi kaygı bozuklukluklarının arttığı durumlarda ellerde ve ayaklarda uyuşmalar olabilmektedir ve ayrıca tedavi sürecinde kullandığınız ilaçlarında yan etkilerinin içerisinde bu durumun varlığı malesef mevcut anksiyete tedavisinde kullandığınız ilaçların türü ve dozajından kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız psikiyatristinizle görüşerek ilacınızı ve dozajını tekrar düzenlemesini isteyebilirsiniz genel olarak tekrar norolog kontrolune de gidebilirsiniz ama doktorunuz muhtemelen kullandığınız ilaçların uzun salınımlı olduğundan ve bu gibi sersemlik hissinin olabileceğinden bahsetmiştir

   2018 ve diğer yıllar için anksiyetesiz ve sağlıklı yıllar dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.