ideal uyku 7 saat olmalı

ideal uyku
ideal uyku

Amerikan Uyku Hekimliği Akademisi Dergisi’nde yayımlanan bilimsel araştırmasının sonuçları uyku konusunda yeni açılımlar getirdi.

ideal uykunun insanlar hayatı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak 7 yıla yakın süre yaşları 21 ile 64 arasında olan  276 kişi üzerinde araştırmalar yapan Jean-Philippe Chaput, 6 sene boyunca 7 saatten az uyuyan kişilerin 1.8 kg ve 7 saatten fazla uyuyan hastalarının da 1.4 kilogram kilo aldıklarını  tesbit ettiğini açıkladı.

Jean-Philippe Chaput, günlük 7 saat uyuyan hastalarında ise kilo kaybı ya da kilo alma durumunun olmadığını belirttiği araştırmanın  sonuçlarında, çok az ya da çok fazla uyumanın hormon dengesini değiştirdiğini ve aşırı iştahı tetiklediği sonucuna ulaştı.

Chaput, 7 saatten az ya da çok uyumanın obezite denilen şişmanlık hastalığına da sebep olduğunu belirterek, özellikle günlük 5 saat uyuyanların midelerinde acıkma hissine sebep olan “grelin hormonunun” aşırı salgılandığının ortaya çıktığını , bunun da vücutta aşırı yağlanma ve kilo almaya neden olduğunu  vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.