Kabızlık nedir – kabızlık nasıl geçer

 

kabızlık nasıl geçer
kabızlık nasıl geçer

Kabızlık : Kabızlık dışkının kalın bağırsağımızın  en son kısmında uzun süre beklemesi sonucunda  su kaybederek sertleşmesi soncunda meydana gelir.  peki bu kabızlık nasıl geçer ama  kabızlık terimi kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kabızlık çoğu zaman ufak çocuklarda görülür.tabiki yaşamımızın her döneminde herkeste de kabızlık durumu ortaya çıkmaktadır.

Kabızım ne yemeliyim

Kabızlığın ilk tedavisi yani kabızlık nasıl geçer diye sorduğumuzda   olarak akıllara müshil ilacı olarak gelsede durum pek de öyle değildir. uzmanlar müshil ilacını önermeselerde kısa süreli kullanım sonunda  pozitif yönde sonuç vermektedir.

Kabızlık problemi yaşayanlar yediklerine ve içtiklerine dikkat etmek durmundadırlar.Örneğin kabız iken kola içmek  patates yemek kabızlığın sertliğini arttırırken süresininde uzamasına neden olur

kabızlık nasıl geçer

Kabız olan kişiler patates,kahve ,muz şeklinde yiyeceklerden uzak durmalı daha fazlaca sebze ve meyve tüketimine  yönelmelidirler yeşil yapraklı sebzeler kabızlığın geçmesinde oldukça önemli rol oynamaktadırlar.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler bolca su içmelidirler. Bununla beraber evde yapılmış taze meyve kompostoları tüketmekte kabızlığın tedavisinde önemli noktalardan birini oluşturur.

Kabızlığın etkili bir çözümü ise sabahları aç karnına Üç tane kuru kayısıdır sabah yiyeceğiniz Üç tane kuru kaysı bağırsaklarınızın çalışmasının hızlanmasına destek olarak kabızlığınızın tedavi sürecinin işleyişine ve wc ihtiyacınızın rahatlamasına yardmcı olmaktadır.

kabızlık için bitkisel tedavi kürü olarak  bir yazımız daha vardı o konumuz da işinize yarayabilir o konuya da  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.