Kadınlarda aşırı Kıllanma sorunları

Vücudun normalden aşırı kıllanma durumunun meydana gelmesi tıp literatüründe Hirsutismus olarak adlandırılmaktadır.

Aşırı kıllanma nın  ölçüsü, toplumdan topluma, insandan insana değişebilmektedir. Normal dışı kıllanma, her kadında az miktarda varolan erkeklik hormonunun çeşitli nedenlerle artmasına bağlı olarak gelişme göstermektedir.

Kıllanmada; üst dudakta, alt çene ve üst çenede, şakak kenarlarında, memeler arasında, meme başı etrafında, göbek altında, kuyruk sokumunda ve kalçalarda anormal kıllanma durumları meydana gelebilmektedir.

Bu bölgelerde, kadınlarda da varolan ince, renksiz, kısa ayva tüyleri; kalın, uzun koyu renkli kıllara dönüşür ve deri yağlanır; yüz, sırt ve göğüs civarında aknelerin oluşması durumuyla karşılaşılabilme durumu vardır.

aşırı kıllanma
aşırı kıllanma

Toplumumuzda görülen kıllanmalarının bir çoğu, basit nedenlerden oluşmaktadır bu basit nedenlerı oluşturan etmenler değerlendirilirken hastanın yaşı, konumu, çocuk isteyip istemediği gibi durumlar değerlendirilerek verilen tedavilerle bu konu çözüme kavuşturulmalıdır.

aşırı kıllanma tedavisinde, kıllanmayı oluşturan faktörün bulunup ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesi birinci basamak; ikinci basamak ise oluşmuş kılların kozmetik yöntemler ile temizlenmesidir.

aşırı kilolu kişilerde adet düzensizliği ve kıllanma varsa, önce zayıflama kürlerine başvurularak zayıflatılmalı ve daha sonrasında kozmetik yöntemlere başvurulmalıdır.

Adet düzensizliği ve kıllanma arasındaki yakın ilişki, gözardı edilmemeli, bu tip yakınmaları olanlar en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalıdırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.