Kemik Erimesi Osteoporoz Hakkında Bilgiler

kemik erimesi osteoporoz Menapoz sonrası dönemde daha çok  bayanlarda görülen ve sıklıkla can sıkıcı olan ve psikilojik olarak kötü etkileyen kemik erimesi osteoporoz hakkında merak ettiklerinizi anlatacağız kemik erimesi  dikkate alınması gerekli olan  bir raharsızlıktır.

kemik erimesi osteoporoz
kemik erimesi osteoporoz

Kemiklerdeki kalsiyum miktarının azalmasından dolayı oluşur kemik erimesi hastalığı bilhassa menapoza girmiş bayanlarda görülmektedir menapozun ilk iki ayı içinde fazlaca etkilidir.

Kemiklerde yer alan  kalsiyumun bir miktarı vardır bu miktarın altına geldiği zaman kemiklerde kırıklar ve çatlakların görülme ihtimali oldukça artar, bilindiği gibi kalsiyium kemiklerimizi güçlendiren bir mineraldir.

Menapozdan sonra hormon tedavisi yöntemide kullanılmaktadır bu ostrojen hormonu kemik erimesinin ilerlemesini azaltmakla beraber kemik erimesinin de etkisini minimuma çekmektedir.

Kemik Erimesi  dan nasıl korunulur , kemik erimesinin tedavisi nedir, gibi soruların cevabını bir sonraki yazımızda anlatacagız.

Kaynak vererek  yazımızı paylaşabilirsiniz,

https://saglikbilgileri.org/kemik-erimesi-yani-osteoporoz-hakkinda-bilgiler.html

1 yorum
  1. […] Kemik erimesinin daha oldukça menapoz sonrası dönemde bayanlarda görüldügünü söylemiştik hormon eksikliğinden dolayı kaynaklandığı hakkında bilgiler vermiştik […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.