Krem ve Pomat Merhem Farkı

Sağlık Bilgileri köşemizin bu günkü yazısında sizlere reçeteli veya reçetesiz krem ve pomatların farklarından bahsedeceğiz keyifli okumalar dileriz.

Cildimizde meydana gelen ve çeşitli sebeplerle oluşabilen rahatsızlıklarımız için doktor kontrolünde kullanmamız gereken direk deri üzerine sürülerek kullanılan kremler ve pomatlar tedavimizin en önemli kısımlarından birini oluşturur.

Deri üzerine sürerek kullandığımız krem ve pomatdlar doktorlarımızın reçete ettiği diğer içilebilen ilaçlar gibi özellikler göstermektedir, cilt üzerine haricen uygulanarak kullanılan krem ve pomatların ufak temel farklılıkları vardır.

krem ve pomat farkı
Krem ve Pomat Farkı

Kremler su bazlı maddelerden oluşmuşlardır bundan dolayı kıvamları daha cıvık daha kolay sürülebilir temizlenmeleri , deriden arındırılmaları pomatlara göre çok çok daha kolaydır pomatlar ise daha koyu kıvamlı ve yoğun yağlı bir yapıya sahiptirler böylece deri tarafından emilim fazlalaşır ve deri üzerinde kremlere göre çok daha uzun süre kalarak deri altına nüfuz etmesine yardımcı olur

Krem ve Pomat Ne için Kullanılır

Kremler daha çok cildinizin yüzeysel tedavilerinde kullanılır derinin alt katmanlarında var olan rahatsızlar için kullanımları etkisiz kalır yani kremler deriye yakın rahatsızlıklarda kullanılır. Pomadlar deri üzerinde daha uzun süre tutunabildikleri için deri tarafından emilimleri daha fazladır kremlerden farklı olarak derinin üst kısmınında ötesine geçerek derimizin daha alt katmanlarında tedavi işlevlerini yapmaya devam ederler.

Buraya kadar bahsettiğimiz durumun kısa açıklaması doktorunuz sizlere cildinizdeki rahatsızlığın durumuna ve niteliğine göre krem veya pomad reçete edecektir. aynı isimde kremler ve pomatlar üretilmektedir içerikleri neredeyse aynı olmakla birlikte aralarındaki fark bahsettiğimiz krem ve pomad farklılığıdır.

Örnek verecek olursak sivilce gibi basit deri rahatsızlıklarında cildiye doktorunuz sizlere krem reçete edecektir, Fakat daha ciddi deri rahatsızlıklarınız olduğu zaman yani egzema , zona gibi derinin alt katmanlarındaki rahatsızlıklar için gerekli olan kremi değilde pomadı reçete edecektir.

Krem ve pomat kullanımıyla ilgili olarak doktorunuza danışmanız gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz umarız ki bu gün paylaşmış olduğumuz sağlık bilgileri sizlere faydalı olmuştur. sağlıklı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.