Kulak Mantarı ve Belirtileri

 

Kulak Mantarı
Kulak Mantarı

Kulak Mantarı :

Dış kulak yolunda meydana gelen iltihaplanmalardan birisine  verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir.  kulak mantarı bilhassa ağrılı vak’alarda doğada fazlaca rastlanan bir bakteri tarafınca oluşturulur.

kulağımıza su girdiği zaman giren bu su ile su içerisinde bulunan  mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar sorun oluşturmazlar. Fakat su kimi zaman dış kulak yolundan çıkamaz içeride kalır  ve buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamda bakteri ve mantarlarların ürediği düşünüldüğünde mantarlar burada  beslenir ve kulağı iltihaplandırma durumunu ortaya çıkarır.

Kulak Mantarı Belirtileri Nelerdir

Başlangıçta kulaklarda tıkanıklık hissedilir ve kaşıntı durumu olabilir. Kısa zamanda dış kulak yolunda şişme meydana gelir , tıkanır ve kimi zaman süt şeklinde bir akıntı olur. Çok ağrı hayata geçirmeye adım atar. Kulak kepçesi ve kulak  önü fazlaca hassaslaşır. İltihap bu duruma ulaştığında doktor tedavisi gereklidir. Bu  boyun bezleri şişerse de geçerlidir.

Kulak Mantarı Tedavisi Nasıldır

Kulağınızda suyun  hapsolduğunu hissettiğinizde koruyucu antiseptik damlalardan kullanarak tüm bu vakalar zincirini önleyebilirsiniz.

Şayet kulak hekiminiz kulak zarınızın olağan ve güvenli olduğunu söylerse, yüzme sonrası kulak damlalarınızı kullanabilirsiniz. Basit alkol damla kullanmak önerilebilir. Alkol, suyu emer, dış kulak yolunun kurumasına destek sağlar ve hem de yüzücü kulağında oluşabilecek bakteri ve mantarları öldürebilir. Asetik asit ihtiva eden beyaz sirke de kullanılabilir. Eczanelerden alkol ya da sirkeyi muhafaza edecek damlalık alabilir ve çantanızda taşıyabilirsiniz.

1 yorum
  1. […] Kulak Mantarı  ile ilgili yazımızı sizlerle paylaşmıştık  gözden kaçıranlar için kulak mantarı ile ilgili yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.