Meniere Hastalığı Nedir Belirtileri nelerdir

 

Meniere
Meniere

Meniere Hastalığı” Nedir?

İç kulaktan kaynaklı bir hastalığıdır. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte  iç kulakta yer alan bir bölümdeki  sıvının yüksek basınca ulaşmasından  meniere hastalığının oluştuğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. İç kulaktan meydana gelen baş dönmesinin en sık sebeplerinden birisidir. Çoğu vak’ada tek kulağımız etkilenir fakat %17 lik bir orana sahip olan  vak’ada iki kulak da etkilenmiş olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık tipik olarak 20 ile 50 yaşları içinde görülme oranı  çok yüksektir.. Erkek ve bayanlarda eşit oranlarda rastlanmaktadır.

 Meniere Ne Tür Rahatsızlıklar Verir?

  • Aralıklı olarak meydana gelen baş dönmesi (bir şeyin çevresinde çevriliyormuş hissi)
  • işitme duyusu kaybı
  • Kulak çınlaması (kulakta gürültü, vızıltı ya da zil sesi)
  • Etkilenen kulakta dolgunluk hissetmek

Meniere hastalığının en kötü etkiye sahip olan rahatsızlığı baş dönmesidir. Bir hareket olmadığı halde hareket varmış şeklinde algılanır.  meydana gelen baş dönmesi çoğunlukla iç kulak rahatsızlığından kaynaklı ortaya çıksa da, merkezi sinir sistemi bozukluklarından da kaynaklanabilir.

Meniere’deki baş dönmesi ataklar halinde olur ve dengesizlik hissi, bulantı ile kusma buna birlikte rol alır. Baş dönmesi yarım saatten 2 saate kadar sürebilir hatta kimi zaman daha uzun olabilir. Ataklar esnasında şahıs günlük işlerini yapamayacak duruma gelir. Sonrasında uyku bastırır ve sersemlik hissi günlerce sürebilir.

Hastalığın başlangıç aşamalarında , bilhassa pes tonları tutan bir işitme kaybı olabilir fakat çoğu zaman vakit içinde tüm tonları tutan işitme kaybı gelişir. Yüksek tondaki sesler kişiye hastalık verir ve olağan olarak algılanmayabilir.

Meniere hastalığındaki “çınlama” ve “kulakta dolgunluk hissi” değişkendir, işitme kaybı ile beraber olabilir, sürekli olabilir ya da ataklar esnasında, öncesinde ortaya çıkabilir.

Bu hastalığın verdiği hastalık çok az olabileceğinin yanında  benzer biçimde, kişinin günlük işlerini yapmasına izin vermeyecek kadar bilhassa şiddetli baş dönmeleri şeklinde de olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.