Meniere teşhis ve tedavisi

 

Meniere Tedavisi
Meniere Tedavisi

Meniere hastalığının teşhis ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz fakat bir daha önce meniere hastalığına ufak bir giriş yapmıştık

Meniere hastalığı ile ilgili bir önceki yazımız meniere hastalığının belirtileriydi o yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsniz.

https://www.saglikbilgileri.org/meniere-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir.html

 

Meniere Hastalığı Teşhisi

Hekiminiz, mevcut olan şikayetleriniz hakkında detaylı bilgileri sizlerden isteyecektir bu bilgiler arasında . Atakların sıklığı, şiddeti,  atakların süresi, işitme kaybınızın olup olmadığı , kulak dolgunluğunuz araştırılacaktır. Frengi, kabakulak ya da geçmişte geçirmiş olduğunuz hastalıklar, göz iltihabı, alerji yada geçmişte kulak operasyonu geçirip geçirmediğiniz size sorulacak muhtemel sorular arasındadır. Genel sağlık, şeker hastalığı, kan kolesterol düzeyi, tiroid bezi, sinir sistemi ve duygu durumunuz ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu durumları araştırmak için testler istenebilir. Ataklar olmadığı vakit kulak, baş ve boyun muayeneniz normaldir.

İşitme testinizde, etkilenen kulakta tipik olarak “sinir tipi işitme kaybı” ortaya çıkar. Bu kulakta işitilenlerin anlaşılma yüzdesi azalmıştır. Denge testleriniz yapılabilir. Hastaların ortalama %50’sinde etkilenen kulaktaki denge fonksiyonu azalma eğilimi göstermektedir.

İç kulak basınç testleri, işitme yollarının testleri, bilgisayarlı tomografiniz ya da manyetik rezonans filmleriniz işitme ve denge yollarında bir tümör olup olmadığının araştırılması için istenebilir. Bu tür tümörler nadirdir fakat Meniere hastalığındaki benzer biçimde şikayetlere sebep olabilirler.

Meniere  Tedavisi

Diyet ve İlaç: Bazı hastalarda tuzsuz rejim ve idrar söktürücü ilaçlar atakların sıklığını azaltabilirler. İdrar söktürücülerden tam randıman alabilmek için, ilacınızı düzenli almanız ve tuz kısıtlaması yapmanız önemlidir.

Böş dönmesi için kullanılan ilaçlar geçici bir rahatlık sağlayabilirler. Bazen bulantı” için ilaç verilebilir. Bulantı ve baş dönmesi için kullanılan ilaçlar uyku hâli verebilirler.

Yaşam Biçimi: Kafein, alkol ve sigaradan uzak durmak önemlidir. Düzenli uyku ve yiyecek alışkanlığı edininiz. Aşırı bitkinlikten kaçınarak hareketli bir yaşam tarzı edininiz. “Stres” baş dönmesini ve çınlamayı artırabilir. Stresten kaçınmak ve psikoterapi önerilebilir.

Tedbirler: Uyarınız olmadan baş dönmeniz oluyorsa, otomobil kullanmayınız. Merdiven çıkma, yüzme benzer biçimde durumlarda tedbirli olunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.