Menopoz sonrası idrar kaçırma sorunu

Günlük işler sırasında, idrarın ani ve istemsiz olarak idrar yolundan dışarı çıkmasını, idrar kaçırma olarak tanımlandığını bildiren Dr.Eren, kaçırmanın sadece menopoz sonrası değil, üreme çağındaki kadınlarda da zaman zaman görüldüğünü söyledi.

Eren, “Bir çok kadın bu sorunu kendi çabaları ile çözmeye çalışmakta, bazı kadınlar ise yok gibi davranmayı seçmektedir. Bazıları ise bunu kendi yaşındaki kadınlarda normalmiş gibi algılamaktadır. Jinekolojik muayene sırasında bile hekim sormadıkça birçok kadın  kaçırma problemini doktoruna söylememektedir” dedi.

idrar kaçırma
idrar kaçırma

Eren, bu durumun bir çok çeşidinin olduğunu, en sık görülen tuvalet yetiştirememe tipinin ise ‘Stress İnkontinans’ adı verilen durum olduğunu ifade etti. İdrar kaçırmanın öksürme, gülme, hapşırma, zıplama, hızlı merdiven inme gibi ani hareketlerde ya da olaylarda meydana gelebileceğine dikkat çeken Eren şöyle devam etti :

“Nörolojik hastalıklar, çeşitli ameliyat sonrası komplikasyonlar gibi durumlara bağlı olan nedenleri bir tarafa bırakırsak, en sık nedeni zor doğum, ağır kaldırma, astım gibi sürekli karın içi basıncını artıran hastalıklardır. Özellikle ülkemizde sıhhi olmayan koşullardaki doğumlarda ya da iri bebek doğumları, çok sayıda doğum sonrasında bu tür  problemleri ortaya çıkmaktadır.

İdrara yetişememe ile giden bir başka tür ‘Urge İnkontinans’ ise mesane adını verdiğimiz idrar torbasının zafiyetinden ve bazı anormal kasılmalarından meydana gelir. Ama bu tür  kaçırmalar basit bir ilaç tedavisi ile çözülebilirken, Stress İnkontinans adı verilen türü çoğu zaman cerrahi tedaviyi gerektirmektedir. Bazen de her iki tür idrar kaçırma bir arada bulunabilir. Bu türe ise ‘mikst tip’ adı verilir”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.