Pişik nedir ve nasıl tedavi edilir ?

 

 

Pişik nedir ve nasıl tedavi edilir
Pişik nedir ve nasıl tedavi edilir

Pişik nedir ve nasıl tedavi edilir konumuzun incelemesine başlayalım. Pişik Özellikle vücudun eklem yerlerinde, deri kıvımları arasındaki kızarıklık pişik olarak adlandırılır En fazla tenasül organları çevresinde, koltuk altlarında, meme altlarında, ayak parmakları arasında ve altında görülür.

Konuşma dilinde pişik kelimesiyle daha ziyade bebeklerde ciltte görülen ve önem verilmeyen kızartı ve kabarcıklar ifade edilir. Pişikler yetişkin insanlarda da sıklıkla görülebilir ve ayrıca yalnız büklüm yerlerinde değil, tahrişe maruz kalmış olan her yerde meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında naylon çorap kullanan kişilerde, ayak parmakları arasında pişik fazlaca rastlanır.

Bebeklerde cilt çok hassas olduğu için aşırı sıcak, ter, idrar veya başka bir şeyle tahriş olabilir. Eğer tedbir alınmazsa meydana gelen pişikler, zamanla açık yara haline dönüşebilir ve mikrop kapabilir. bu durumlara dikkat etemek gerekir.

Pişik nedir ve nasıl tedavi edilir ?

Pişik tedavisi iki yönlü olmalıdır:

Birincisi pişiğin meydana gelmesini önlemek,

ikincisi de pişiğin iyileşmesi ve enfeksiyona mani olunmasıdır.

Pişiğin meydana gelmesini engellemek  için, gerek bebeklerde, gerekse büyüklerde sentetik çamaşır kullanılmasının önlenmesi gerekir.. Vücudun kıvrım yerleri nemli tutulmamalıdır. Bebeklerin altı sık sık temizlenmeli, bir süre oda havasında açık bırakılmalıdır. Bebeklerin kıvrım yerlerine ve tenasül organları çevresine talk pudrası serpilmelidir. Pişiği iyileştirmek için yukarıdaki tedbirlere ilaveten pomadlar kullanılabilir. Enfeksiyon meydana gelmişse, doktor tavsiyesi üzerine kremler ve antibiyotikler kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.