Şeker hastalığı ‘na sebep olan etmenler neler

Şeker hastalığı nın yani diyabetin belirtilerinden bahsettik peki bu şeker hastalığına diyabete sebep olan etmenler neler birazda onlara göz atalım.

Hareketsiz bir yaşam seçimi : Hareketsiz devamlı oturarak ya da bünyenin çalışmaması dolayısı ile diyabet olunabilir.

Kalıtım : Büyük oranda kalıtım şu demek oluyor ki ırsi olarak gözükmektedir. Ailesinde diyabet şeker hastası olan bireylerin de şeker hastası olma olasılığı yüksektir. Bu şahıslar kendilerine dikkat etmelidir.

Şeker hastalığı
Şeker hastalığı

Hipertansiyon : bu hastalıkla ile paralel olarak gözükebilr.

Kolesterol : Yüksek kolesterol da şeker hastalığına sebep olabilmektedir.

Fazla kilo : Fazla kilo Kolesterolun yüksek olmasına sebep olmaktadır ve karaciğerin işleyişini azaltmaktadır bunun için fazla kilolar şeker hastalığına sebep olur.

diyabetik hastalıklar kangren felç göz hastalıklarına sebep olmaktadır.ve kalp ve damar sistemimizi direkt etkiemektedir.

Şeker hastalığı

Diyabet hastalarında yaralar geç iyileşir damar sertliğinden dolayı

Diyabetik hastaların kişisel bakım ürünleri diş fırçası tırnak makası vs … diğer bireylerden  ayrı olmalıdır.

İnsilün direnci : İnsülinin şekeri düşürememesidir.

2 Yorumlar
  1. […] dumping denilen olayda ise aniden  gelen aşırı karbonhidrat nedeniyle kan şekeri seviyesi geçici olarak hızla yükselir ve kısa bir süre sonra hızla […]

  2. […] ve obezite giderek artan oranlarda görülen bir toplum sağlığı sorunu. Obezite, tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve bunlara bağlı olarak gelişen kalp damar hastalıkları, kalp krizi gibi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.