Sigarayi Birakmak için en Uygun zaman

sigarayı bırakmak
sigarayı bırakmak

Yapılan Araştırmalarda Sigarayı bırakmak için en uygun dönemin yaz ayları ve ramazan Ayı  olduğu açıklandı

sigarayı bırakmak için altın kural: KARARLILIK

Prof. Dr. Tevfik Özlü, isteyen her insanın sigarayı bırakabileceğini de vurgulayarak, ”Sigara bırakma mevzusu ihmal edilen spekülatif bir mevzu. Türkiye’de sigara içen 20-25 milyon şahıs olduğu söyleniyor, bu kişiler bir pazar oluşturuyor. Sigarayı bıraktıracak reçeteler, tedaviler veriliyor; ‘mucize ilaç’, ‘sigarayı 3 günde bırak’ şeklinde. Bunların bazıları maalesef hayali ve kötü amaçlı” diye konuştu.
Sigarayı bırakmanın aslolan sırrının kararlılık olduğunu vurgulayan Özlü, şu şekilde devam etti:

”Sigarayı bırakmanın sırrı bu mevzuda emin olmaktır. Dünyada daha önce sigara içtiği halde şu an içmeyen milyonlarca şahıs var, isteyen hepimiz sigarayı bırakabilir fakat kişi, ‘bir denesem acaba yapabilir miyim’, ‘azaltayım’ diye ya da tereddütle işe başlarsa sigarayı bırakamaz. Kişinin hakkaten emin olup ‘ben bundan kurtulacağım’ demesi lazım. Kesin bir insanın sigarayı bırakmaması için hiçbir neden yok. Bu kararlılık var ise kişinin sigarayı bırakmak için bir desteğe de ihtiyacı yok.”

Sigarayı bırakanların çoğu zaman 2. yada 3. denemede başarı göstermiş bulunduğunu, bundan dolayı ilk denemede başarısız olanların amaçlarından vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen Özlü, sigara bırakma mevzusunda bir tarih belirlemenin de önemine vurgu yapmış oldu.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN BİR TARİH BELİRLEYİN
Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigara tiryakilerinin sigarayı bırakma mevzusunda belirledikleri zamanı yakınlarına, arkadaşlarına söylemesinin yararlı olacağını belirterek, ”Böylece hem kendini bağlıyor hem de diğerlerinin kendisine sigara ikram etmesini önlüyor” şeklinde konuştu.

Sigara bırakma tarihinin de güçlü hissedilen dönemde olmasının daha yararlı olacağına işaret eden Özlü, ”Sigarayı bıraktığınız süre, sigaranın verdiği hazzı arayacağınız için 15-20 gün zorlanacağız bir dönem olacak, onun için kendinize süre ayırmanız ve kuvvetli olmanız gerekecek. Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemeniz gerekir, bu tarih de kendinize süre ayırabileceğiniz, kendinizi kuvvetli hissettiğiniz ve alışkanlıklarınızın değişmiş olduğu yaz tatili olabilir. Onun için tatile gidiyorum, sigarayı bırakıyorum sloganıyla yola çıkabilirsiniz” dedi.

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Prof. Dr. Özlü, tiryakilerin kahveyle çayla çalışırken sigara içme benzer biçimde değişik sigara içme alışkanlıkları bulunduğunu, sigarayı bırakmakta bu alışkanlıkların değiştirilmesinin mühim bulunduğunu da vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

”Sigara alışkanlıklarının değişmesi, insanoğlunun kendini kuvvetli hissetmesi açısından tatil mühim bir dönem. Tatile çıktığınızda bulunduğunuz ortam, iş yeri ortamı, alıştığınız yaşam biçimi değişiyor, ayrıca sigarayı da onlarla beraber unutuyorsunuz. Bir de devletimizde maalesef sigara içenler yanlarındakine de sigara ikram ediyor. Bu şekilde toplumsal baskılara maruz kalmamak için sigara içilen ortamlara gidilmemesi, sigara içen arkadaşlarla 15-20 gün daha az görüşülmesi, kapalı ortamlarda bulunulmaması, spor ve yürüyüş yapılması ve bolca su içilmesi yararlı olur.”

Sigaranın bırakıldığı dönemde nikotin sakızları da kullanılabileceğini özetleyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, tüm bunlara karşın dayanılmaz bir sigara arzusu olanların hekime gitmesini önerdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.