Sürekli yorgunluk ve halsizlik Neden olur [Basit Anlatım]

Sürekli yorgunluk ve halsizlik mevsimi yavaş yavaş açılmaya başladı mevsim geçişlerinin başlaması ile birlikte yorgunluk ve halsizlik yaşamanız ihtimali de giderek artış eğilimi göstermektedir. Sürekli halsizlik ve yorgunluk hali olduğu zaman bunu uyku isteği takip etmektedir. aşırı yorgunluk ve halsizliğe ne iyi gelir gibi sorularınız olabilir Şimdi Sürekli yorgunluk ve Halsizlik Neden olur ve tedavisi hakkında konumuzu detaylandırmaya başlayalım

Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali Neden olur

1- Kansızlık Problemleri : Kadınlarda daha fazla etkisi olmakla birlikte söyle sıralanabilir

  • Regl döneminiz uzun sürüyorsa
  • Miyomlarınız Varsa
  • Yakın Zaman içerisinde Yeni doğum yapmışsanız
  • İç Kanama
  • B12 Vitamininin Eksik olması

2 – Hipotroid Problemleri : Yavaş çalışan hipotroid bezi salgıları kendinizi sürekli olarak yorgun hissetmenize neden olacaktır kadınlarda bu durum daha yaygın olmakla beraber dışarıdan alınan hipotroid hormon takviyesi kendinizi sürekli yorgunluk ve halsizlik durumundan kurtulmanıza faydalı olacaktır.

3- İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Varlığı : İdrar yolu enfeksiyonları en çok kadınlarda rastlanılmaktadır ve bu enfeksiyonun varlığı yaşam kalitesini düşürmektedir. yanma ve sık idrara gitme isteği idrar yolu enfeksiyonlarının en belirgin sebeplerindendir basit antibiyotiklerle tedavi edilebilirler idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak sıvı kaybı yaşanacağından yüksek miktarda sıvı kaybı halsizliğe sebep olacaktır.

Sürekli yorgunluk ve halsizlik nedenleri
Süreli yorgunluk ve halsizlik

4- Kafein Miktarının Aşırıya kaçırılması Durumu : kafein beynimizi uyarır ve enerji verici etkiye sahip özellik taşır fakat kafein fazlalığı bazı durumlarda ters etki gösterebilmektedir ve fazla kafein yorgunluk durumunu arttırmaktadır mümkün olduğunca kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

5- Uyku Apnesi durumunun varlığı : Yeterli miktarda uyumuyorsanız vücudunuz dinlenemiyorsa bu gün içersinde size yorgunluk ve bitkinlik olarak geri dönecektir.Uyku apnesi olarak bilinen durumda siz uykuda iken genellikle her gece birçok kez nefes almanız durmaktadır. Sonuç, gece kaç saat uyursanız uyuyun bütün gün yorgun olmanızdır. tedavisi için hava yollarını açık tutan cihazlar veya nefes alımını kolaylaştırmak için ameliyat gerekebilmektedir.

6- Yetersiz Beslenme durumunun varlığı : halsizlik yorgunluk uyku hali neden olur sorusunun en önemli cevaplarından biri bu kısımdır yetersiz veya az beslenmeden kaynaklı enerji miktarının düşük olması sürekli halsizlik ve uyku haline neden olur

7- İnsülin Direnci :Gün içinde acıkma atakları,tatlı çekme,yemek sonrası uyku uykunun gelmesi insülin direncinin varlığına bağlı olabilir doktora görünmekte fayda var

8- Şeker Hastalığı : Şeker Hastalığı sürekli yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur şeker hastalığının belirtileri ve şeker hastalığına sebep olan etmenler hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.