Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalıdır

Yanıklarda İlk Yardım
Yanıklarda İlk Yardım

Yanıklarda İlk Yardım  konusunun önemi Günlük yaşantımızda en fazla karşılaşabileceğimiz ev kazalarından biri de yanıklardır ve  önem arz etmektedir.

Yanıklarda çeşitli şekillderde gerçekleşebilir bunlardan bazıları şunlardır.: Yağ yanıkları,ütü yanıkları,buhar yanıkları,su yanıkları vb.

Yanıklara ilk müdahale çok önemlidir. Yanıklarda İlk  Yardım da Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri aşağıda söyleyeceğim.

Yanıklarda İlk Yardım da Yapılması gerekenler:

  • Evinizde Bir kabın içine bir miktar soğuk su (buzlu suda olabilir) koyulduktan sonra Kısa bir süre (1 dk civarı ) yanan kısımı su içersinde tutmak fakat fazla uzun süre tutmayın yanan kısımda sinir ucları büyük ölcüde dışarıdadır.
  • Ecza dolabımızdan Yanık kremimizi Yanan bölgeye hafifce uygulamalıyız
  • Gazlı bezle yanan kısmı sararak en yakın saglık kuruluşuna gitmeliyiz gazlı bezimiz mevcut değilse temiz bir bezde olabilir fakat mutlaka temiz olmalı

Yanıklarda Yapılmaması gerekenler:

  • Kesinlikle Yanan bölgeye Yogurt Diş macunu gibi şeyler sürmemeliyiz.
  • Bunları sürüdğümüzde İlk başta rahatlık hissi verebilir. yogurdun soğuk olması diş macunun mentollu olmasından dolayı kısa süreli rahatlık olabilir ama genel manada bunlar kesinlikle yapılmamalıdır. çünkü yanan bölge diğer bölgelerden daha sıcak ve hassastır. bu sürdüğümüz maddeler yanan kısmın ısısından dolayı yanıkların üzerinde Katılaşmaktadır. hastanelerde gerekli tedavi yapılırken bu oluşan katmanlar kazınmak durumunda olduğu için canınız daha fazla yanarak Tedavinizi güçleştirmektedir.
  • Yanan bölge kesinlikle akan su altına tutulmamalıdır.  akan su altına tutuldugunda yanan kısmın üstündeki deri soyulacaktır. bu durumda yine tedavinin zorlaşmasına neden olmaktadır.

Kısacası yanıklarda yapmamız gerekenler  elimizi kısa bir süre duran su içinde tutmak , yanık kremi sürmek( yok ise direk gazlı bez ile sarılarak yine hastaneye gidilebilir) ve gazlı bez ile yanan bölgeyi sardıktan sonra En kısa süre içerisinde hastaneye gitmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.