Yılan sokmalarında ilk yardım nasıl yapılır

[

Yılan sokmalarında ilk yardım
Yılan sokmalarında ilk yardım

Yılan sokmalarında ilk yardım şu günlerde daha fazla önem taşımaktadır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ormanlarda piknik sezonu hız kazanmıştır. Yılanlar ormanlık arazilerde bulundukları için piknikciler  yılan sokmalarında ilk yardım konusunda bilgili olmalı ve yılan sokmalarına karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Doğada gördüğümüz  tüm yılanlar zehirli olmayabilir bunu ayırt etmemiz mümkün değildir. Buna karşın zehirli yılan sokması riskini azaltmak adına  yılanlara yaklaşmaktan ve  dokunmaktan kaçınmamız gereklidir. Bir yılan gördüğümüzde yavaş yavaş geri çekilmeliyiz ani hareketlerden kaçınmalıyız   çünkü Yılanlar çoğu zaman  kendilerine zarar geleceğini hissettikleri zaman karşı tarafa saldırıma durumda olurlar.

Yılan sokmalarında ilk yardım sırasında yapılacaklar

 • Sakin olun. Panik yapmayın panik olduğunuz takdirde işleri daha da zorlaştırırsınız
 • Yılanın soktuğu yeri oynatmamaya özen gösterin.  Bu durum  yılan sokmalarında zehirin vücuda yayılmasının önüne geçmek adına  çok büyük önem taşımaktadır.

 • Isırılan bölgeyi imkan varsa kalp seviyesinin altında tutun.
 • Yılan sokmalarında yaşanan durum halinde. yılanın soktuğu bölge temizlenmelidir.  Buna karşın yılan sokmalarında ilk yardımın temeli  yarayı suyun altına tutmaktan kaçınmak oluşturur . Sadece temiz bir bezle sarmak çoğu zaman yeterli olmaktadır.
 • Yılan sokmalarında ilk yardım da yaralı bölgeye soğuk kompres uygulamayın.
 • Kesici ve delici aletlerle yarayı kesip yılan zehirini dışarı çıkarmaya çalışmayın.
 • Kahve veya alkol almayın. Kahve veya Alkol almak yılan sokmalarında  ilk yardımda olumsuzluklar yaratmaktadır. Uyarıcı etkiye sahip olan kahve ve alkol kan akışının değişmesine ve yılan sokmalarından meydana gelen zehirin vucuda daha çabuk yayılmasına neden olacaktır.
 • Yılanı yakalamaya çalışmaktan uzak durun. yılanın rengi , yılanın türü  ve şeklini hatırlamaya özen gösterin ve  hemen 112 acil servisi arayarak durumu bildirin ve yardım isteyin

 

1 yorum
 1. Mehtap diyor

  bu sene yılan sokması vakaları geçen senelere göre biraz daha arttı tatil şehirlerimizden birinde hemşireyim sürekli vakalar gelmekte dikkatli olmakta fayda var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.